انجمن های هواداران پرسپولیس
بازگشت   انجمن های هواداران پرسپولیس > فوتبال داخلی > کلوپ پرسپولیس > اسطوره های سرخ
اطلاع رسانی

آخرين ارسالهاي انجمن
پاسخ

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش

قدیمی 09-28-2016, 12:25 AM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

نام حقیقی: فرزان
تشکر شده 26,417 بار در 13,397 نوشته
بازیکن مورد علاقه: رونالدو _ رائول _ کریستیانو رونالدو _ هادی نوروزی
مربی مورد علاقه: سرالکس فرگوسن ـ کارلو آنجلوتی ـ برانکو ایوانکوویچ
حالت من:
Khoonsard
Farzan is on a distinguished road
پیش فرض پاسخ : هواداران هادی نوروزی 24 ابدی

درباره هادی نوروزی که ابزار فوتبالش او را کشت/ فوتبالیست فوق العاده نه، آدم خوب

ارتش سرخ دات كام :

مهر که می آید انگار همه دنبال شروعی تازه اند. فصل عوض شده، روزگار رنگ عوض کرده، باد طور دیگری می وزد و آفتاب زودتر از همیشه پشت کوه های خاور و باختر بالا و پائین می شود. همزمان با شروع این تغییرات بازگشایی مدارس و دانشگاه ها ساعت خواب همه را تغییرداده؛ آنقدر که پی تغییر یک ساعته زمان روزمره و پیش کشیدن ساعت ها حتما باید بجنبی تا دیر نرسی به مقصد. با همه این حرف ها حتما خواب اوایل مهرماه خواب سنگینی نخواهد بود چرا که هنوز از بی خوابی های تابستانه فاصله نگرفته ای و به کم خوابی های پائیزی عادت نکرده ای. پنجشنبه 9 مهرماه 94 کاپیتان پرسپولیس درست چنین شرایطی را تجربه کرد. دیر خوابید اما زودبیدار نشد و حالا یک سال است که به خوابی سنگین فرو رفته. فارغ از تمام جنجال های زندگی روزمره راحت خوابیده و خیال بلند شدن ندارد.

به همین راحتی یک سال گذشت. البته برای ما که دور ایستاده بودیم و ضجه های همسرش را می دیدیم هم راحت نبود. هادی فقط 30 سال داشت که مرد. جوانمرگ شد با کلی آرزوی از دست رفته. آرزوهایی که می شد ساعت ها با تک تک شان خیالبافی کرد و سوار بر ماشین زمان با سرعت نور جلو رفت. آرزوهایی که هادی در بیشتر آنها با هانی و هانا همسفر می شد تا اوج خوشبختی را در آینده لمس کند.

عجل اما مهلت نداد. بدبیاری بزرگ آنجا بود که استثناهای پزشکی طرفش را نمی نشاخت و ایست قلبی گریبانش را گرفت. مرگش طبیعی بود اما خب، طبیعی نبود. رفتنش با این فرضیه به عقل جور در نمی آمد. با این همه ساعت تمرین در روز و خواب و خوراک درست، قلب باید مثل ساعت کار می کرد اما سرنوشت این ساعت نیمه لوکس با استثناهایی گره خورده بود که منجر به توقف موتورش خیلی زودتر از موعد مقرر شد.

هادی ورزشکار بود و اندام ورزیده ای داشت. مثل همه بازیکنان حرفه ای هر سال اول فصل تست می داد. سرعت و قدرتش استاندارد بود و طوری فوتبال می کرد که به بازیکن فیزیکی مشهور شده بود. از بدنش خوب استفاده می کرد و از آنجایی که فوتبالیست فانتزیست و خلاقی نبود همین بدن کارش را تا اینجا پیش برده بود. اینجا که می گوئیم جای کمی نیست. پرسپولیس، کاپیتان و عزتی که خدا از بین این همه فوتبالیست در این پنجاه و چند سال به پنجاه و چند نفر نداده. بدن گذاشتن و کنار زدن حریف برای او ابزاری شده بود که فوتبالش با شیوه قدرتی درهم آمیزد. هادی برای تبدیل شدن به یک مهاجم شاخص سرعت مناسبی داشت و البته گلزن هم بود. یک بار – شاید همین یک بار بود – که در همدان و بازی با پاس به عنوان مهاجم نوک بازی کرد و دو گل زد. آن روز آنقدر خوشحال بود که دست هایش را بالای سرش گذاشت و آن شادی خرگوش وار و تکرار نشدنی را نشان مان داد.

هادی قربانی بزرگ 1-3-2-4 در پرسپولیس بود. سیستم هلندی فوتبالش را کشت. او از مهاجم نوک گلزن روزگار جوانی تبدیل به بازیکنی شده بود که برای رسیدن به دروازه راهی طولانی داشت و خیلی کم گل می زد. همین کمرنگ شدن آمار گلزنی که عوام و حتی رسانه های عوام پسند درشتش می کردند اذیتش می کرد. فشارها آنقدر زیاد شده بود که این اواخر سکوها تحویلش نمی گرفتند یا حتی به ازای هر توپ لو دادنی جدا از جویدن های تحت اللفظی و تکراری در ورزشگاه « هو»اش می کردند. یکی نبود به آنها بگوید شماره 24 تیم تان آن گوشه زمین آنقدر می دود که در موقعیت گلزنی - آن هم خیلی کم - فرصت و زوری برای جمع کردن تمرکز روی ضربه نهایی اش نمی ماند.

این همه فشار و نآاگاهی در این دو سه سال آخر روی هم تلنبار شده بود تا هادی دل پردردی داشته باشد. همین شد که بعد از آن گل رویایی به پدیده روی زمین افتاد و گریه کرد. گریه اش از خوشحالی نبود، از فشار آن انتقادهای کلیشه ای و هو کردن ها بود که در همان بازی اول فصل و قبل از همان گل برتر امانش را برید.

هادی فوتبالیست فوق العاده ای نبود. نه آنقدر خوب بود که بگوئیم ستاره است نه آنقدر بد که هر بازی از دقیقه یک تا نود پیله کنیم که حقش بازی در پرسپولیس نیست. او بازیکن زحمتکش، کم رو و ماخوذ به حیایی بود که در اوج تبلور فوتبالیست های پرادعا با این ویژگی های مثبت، کاستی های فنی اش را کاور می کرد. شاید اگر فوتبالیست بهتری بود بعد از مرگش اینقدر حسرت نمی خوردیم و نمی سوختیم چون دیده بودیم که یک کلام، آدم خوبی بود.

نویسنده: محمد قراگوزلو

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Farzan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر برای پست مفید ازFarzan تشکر به عمل آورده است:

قدیمی 09-29-2016, 12:25 AM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

حالت من:
Khoonsard

برای 24 ابدی؛ هادی گل/ گوش شکسته ای که از مستطیل سبز به آسمان پرواز کرد

ارتش سرخ دات كام :
تاریخ 9 مهر 1394 بدون شک برای پرسپولیسی ها و حتی هواداران ورزش یک روز تلخ خواهد بود. روزی که کاپیتان فقید تیم فوتبال پرسپولیس جان به جان آفرین تسلیم کرد.

روحت شاد هادی و حیف. حیف که نشد با تو قدم زنان راه برویم و از خاطراتت از روستای کپورچال تا روزی که یک تنه ورزشگاه آزادی را به آتش کشاندی صحبت کنیم. شاید قلب تو آنقدر طاقت نداشت تا فشار و استرس کاپیتانی تیم بزرگی مثل پرسپولیس را تحمل کند و صد حیف که در این دنیای خاکی باقی نماندی تا ببینی همان کسانی که روزی اشک تو را درآوردند حالا برای شان اسطوره تأسف و غیرت شده ای. تو زندگی را تمام کردی همانطور که می خواستی، در اوج عزت و افتخار. پس؛ قلبت که به آرامش رسید از این دنیای خاکی به سوی دنیای حقیقی پرواز کردی شاید به این دلیل که دیگر طاقت درد و غم و غصه را نداشتی.

یک روز تک و تنها راه کپورچال را گرفتی و مستقیم به تهران آمدی همان موقعی که جا برای خواب نداشتی و خیلی از شب ها مجبور بودی سر بالش بر نیمکت پارک های تهران گذاشته به این امید که صبح خورشید بالا می آید تو هم یک نفس دنبال توپ بدوی تا رویاهایت در زمین سبز به حقیقت بپیوندد و چقدر امیدوار بودی به زندگی. عاشق فوتبال و موسیقی هرچند که روزگاری با گوش های شکسته روی تشک کشتی حریفان را بارانداز می کردی اما ما این میان فقط تماشاچی این بازی لامصب نابرابر بودیم. شاید تو همان فوتبالیستی باشی که در جام جهانی 1982 از روی نیمکت بلند شدی و با زدن 2 گل باخت تیمت را با مساوی عوض کردی. شاید تو حکم همان کیمیا را برای پرسپولیسی ها داشتی.

یک لحظه چشم مان را ببنیدیم و فکر کنیم به روزی که هادی تنها و غریب راه کپورچال را مستقیم گرفت و آمد تا به تهران رسید. او آمده بود تا به دنبال رویاهایش در تهران خوشبختی را تجربه کند. با مهرداد کفشگری، با رضا خالقی فر و با یکسری دیگر از دوستانش پیمان می بندد تا به بالاترین درجه آرزوهایش برسد. همان زمان که ما چشم به فوتبال بازیکنان چین و ماچین و شاخ آفریقا داشتیم. همان زمان که شاید هادی حتی یک جفت کفش مناسب انجام بازی فوتبال هم نداشت. همان زمان که دوره دوره غیرت و تعصب بود و اینکه اگر شما دست یاعلی می دهی تا آخر روی آن بایستی. ما آن زمان نشسته ایم و تماشای فوتبال علی کریمی و مهدی مهدوی کیا. وقتی که در یک ناغافلی کره جنوبی را در جام ملت های آسیا تارومار می کند. کریمی و مهدوی کیا برای ما رستم هایی هستند که حریف را ساده روی شانه هایشان می چرخانند انگار که با پرگار و نقاله و وسایل دقیق اندازه گیری ریاضی نقطه ثقل کار را به دست آورده باشند و دقیق ترین کمان را بکشند. درست چند سال بعد اما این هادی نورزی بود که با فوتبال ساده و بی آلایشش، با پاس های دقیق و بی نقصش و با فوتبالی که غیرت در آن موج می زد به پیراهن پرسپولیس رسید. شاید همان زمان خیلی ها مثل خودمان پیش ما فکر می کردیم که این دیگر چگونه بازیکنی است که با گوش شکسته می خواهد ناجی تیم محبوب مان شود. برای ما فوتبالیست یعنی کریمی که با هر دریبلش بازیکنان مثل برگ خزان روی زمین می افتند. بازیکن برای ما یعنی علی دایی، بازیکن برای ما یعنی مهدی مهدوی کیا، یعنی وحید هاشمیان اما چه کسی می توانست تضمین دهد که نوروزی نمی تواند مرد رویاها باشد؟ زننده گل مساوی پرسپولیس در دربی سال 88 اما شادی را برای هواداران به وجود آورد که حتی برخی از بزرگان فوتبال هم نتوانستند در دربی آن کار را انجام دهند. ای کاش هادی فقط یکی نبود و ما چند هادی داشتیم گرچه همین یکی بودن هم راحت نیست وقتی که در این جغرافیا برخی می خواهند سر به تن پدیده های فوتبال نباشد. او اما سقف را شکافت.

ما این میان گیر کرده ایم بین تکنیک ناب کریمی و بازی ساده و بی آلایش هادی نوروزی آن هم با آن نگاه مصمم که بی صدا کار می کرد. بین دو تصویر کریمی و نوروزی ریشه های مشابهی وجود دارد. عکس هایی از قهرمانان هوادارانی که انواع محرومیت ها را پشت سر گذاشتند و به بالاترین جا رسیدند. شاید پیام این دو نفر در بدیهیاتی مثل تلاش و زحمت برای موفقیت خلاصه شده و چقدر این حس دوست داشتنی است. ما اما تکلیف مان را نمی دانیم. باید برگردیم به خیلی سال ها پیش که بازیکنان بدون سروصدا کردن و بدون ایجاد حاشیه تنها به موفقیت پرسپولیس فکر می کردند و شاید آن زمان باشد که قدر یکی مثل هادی نوروزی را بدانیم.

شاید باید گفت بهترین جمله متعلق است به وودی آلن. او می گوید تداوم در هر چیز در نهایت به موفقیت ختم می شود؛ حتی هیچی! حتی هرچی! حتی در هادی نوروزی بودن. یعنی می شود آنقدر ساده بود و آنقدر ساده بازی کرد و در این راه تداوم داشت تا به موفقیت ختم شوید. او شاید هیچ گاه بازیکن محبوب رسانه ها نبود و شاید هم عده ای از هواداران او را محبوب نمی دانستند اما مربیانش می دانند چه کارگر زحمت کشی بود آن جلوی زمین. برای پرسپولیسی که بازیکنی مثل او را مدت ها بود به خود ندیده بود. آن هم زمانی که برخی از بازیکنان به دنبال نظرات رادیکال و حاشیه های خودشان بودند. در این میان اما هادی به جز یک دوره کوتاه که راهی نفت تهران شد دیگر از پرسپولیس جدا نشد. او شاید همیشه دلخوش به قدرت ماورائی خدایش بود که همواره تا آخرین لحظه می جنگید حتی مثل روز قبل از فوتش که با وجود مصدومیت. چون می دانست کاپیتان تیم است بر سر تمرین حاضر شد تا بازیکنان جوان بدانند که به چه تیم بزرگی آمده اند. او یک فرار به سوی پیروزی را آغاز کرد بدون آنکه کنار او پله یا استالونه حضور داشته باشد.

این بار خودمان. ما. شاید باید به این موضوع اعتراف کنیم آنقدر که بعد از فوت هادی به او پرداختیم شاید اگر در زمان زنده بودنش نصف آن به مرحوم نوروزی اختصاص داده بودیم او اینطور از بین ما نمی رفت. این میان ما هم سهمی برای خودمان داریم. چرا باید آنقدر بی توجهی به او بشود که قلب یک جوان 30 ساله اینطور ایست کرده و یک ملت را به بهت و ماتم فرو برده است. این شده سرنوشت این روزهای ما. مثل همان یوزپلنگی که روی پیراهن تیم ملی کشور ما است. یوزی به دور از شکوه که یک سرنوشت غم انگیز را در چشمانش می بیند. معرفت گونه ای از اخلاق ما است که در خطر انقراض است و شاید اگر مراقبش نباشیم تا چند سال دیگر یاد و خاطره آن را باید سینه به سینه نقل کنیم. ما همیشه یوزپلنگ بوده ایم با سرنوشتی تلخ در یک دشت بزرگ. ما فراموش کارانی هستیم که شاید تا چند سال دیگر مرده پرست هم نباشیم.

و سکانس پایانی؛ لوکیشن؛ ورزشگاه درفشی فر، تاریخ 8 مهر 1394. تمرین پرسپولیس تمام شده و هادی نورزی مصدوم آرام آرام در حال ترک محل سابق تیمش است. سوار بر اتومبیل شیکی که حتی خبرنگاران هم با دیدن آن سر شوخی را با کاپیتان فصل پانزدهم باز می کنند او اما سرخوش و فارغ از اتفاقی که قرار است چند ساعت بعد او را برای همیشه به آسمان ببرد به فکر زدن گل چهارم به استقلالی ها در دربی است که شاید برای اولین بار نام و یاد او باعث اتحاد هواداران قرمز و آبی در آن شد. هادی آن شب دیرتر از همیشه از ورزشگاه بیرون رفت و قول مصاحبه ای را با خبرنگار خبرگزاری فارس هماهنگ کرد که هیچ گاه عملی نشد. روحت شاد هادی. حیف که دیگر در بین جماعت فوتبالیست نیستی تا حداقل به عنوان یکی از آخرین نمونه های در حال انقراض تعصب به بازیکنان جوان یاد بدهی که می توان از زمین خاکی کپورچال به زمین مخمل استادیوم آزادی برسی. روحت شادی هادی جان.، گوش شکسته ای که از مستطیل سبز به سوی پیروزی پرواز کردی.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

این کاربر برای پست مفید ازFarzan تشکر به عمل آورده است:

قدیمی 09-29-2016, 01:47 PM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

حالت من:
Khoonsard

غم فراغ آپاچی سرخ یکساله شد/ پرسپولیس دیگر ۲۴ ندارد

ارتش سرخ دات كام :

یکسال از آن روز کذایی گذشت ...

دوستی این خبر را به من رساند و میخواست از صحت و سقمش مطلع شود. خبر فقط باعث تعجبم شد و تنها واکنشم این بود که با قدرت آن را شایعه ای قلمداد کنم اما ...

اما ناگهان دلم فرو ریخت، نکند این بار شایعه ای در کار نباشد ...

به سرعت سراغ سایت ها رفتم، فقط یکجا این خبر را دیدم و در باقی سایت ها خبری نبود، پس به خودم اطمینان میدادم که نه، این خبر حقیقت ندارد. تلاش میکردم تا خودم را قانع کنم که خبر فوت کاپیتان دروغی بیش نیست ...

لحظاتی بعد اما کوچکترین قطره امیدم نیز فروپاشید و من مانده بودم و ذهنی که قفل شده بود و اشکی که بی اختیار روان شد ...

به یاد می آوردم از نخستین روز های آمدنش، از دعوت شدنش به تیم ملی، از سکوت های سنگینش، از حرص خوردن هایش درون زمین، از به ناحق حرف شنیدن هایش و از گل هایش. آخر او هادی گل بود، آپاچی بود، از به حق ترین کاپیتان های چند سال اخیرمان بود ...

سرنوشت بی رحم تر از آن بود که حتی به فکر هانی و هانا باشد. پس ۲۴ دوست داشتنی رفت تا آن روز تلخ ( پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ ) که تا همیشه در ذهنم خواهد ماند، امروز یکساله شود ...

خسته ام مثل صبح پنجشنبه/ تیتر هایی که غم خبر دارد
کاپیتانی که مرگ را بوسید/ پرسپولیسی که ده نفر دارد

آری، غم فراغ هادی نوروزی، ۲۴ ابدی، کاپیتان باتعصب پرسپولیس و آپاچی سرخ ها یکساله شد ...

امروز هوای کپورچال و بابل هم ابری است. گویا آسمان هم دیگر تحملش به سر آمده ... ببار آسمان، ببار ...

اختصاصی ارتش سرخ/ فرزان ایزدشناس

تعداد 2 نفر از این پست تشکر کرده اند :

قدیمی 11-18-2016, 07:59 PM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

حالت من:
Khoonsard

هانی نوروزی: آرزویم خوشبختی هانا و مادرم و کاپیتانی پرسپولیس است

ارتش سرخ دات كام :
هانی عزیز، یگانه وارث نام هادی نوروزی؛ تولدت مبارک...

28 آبان هانی نوروزی تولد 9 سالگی را جشن گرفته و وارد 10 سالگی می شود. پسری که یک شبه با پرواز ناگهانی پدر نامدار خود مرد شد. گفتگویی داشتیم با این بزرگمرد کوچک که خیلی پخته و سنجیده صحبت می کند. هانی نوروزی از احوالات این روزهایش و آرزوهایش با ما چنین گفت.

-هانی، خودت می دانی چند ساله شدی؟
بله که می دانم. 9سالم تمام می شود و وارد 10 سالگی می شوم.

-پس بالاخره 2 رقمی شدی! از درس و مدرسه چه خبر؟
خوب است. کلاس های خوبی داریم. زبان انگلیسی هم می خوانیم. البته به دلیل آلودگی هوای تهران، مدارس تعطیل شد. ما هم از فرصت استفاده کردیم و با مادرم و هانا آمدیم شمال.

-شاید می خواهی در آینده لژیونر بشوی که از الان به دنبال تکمیل کردن زبان انگلیسی هستی؟
نه به آن صورت که شما می گویید. فعلا در حد مقدماتی و ساده آموزش می بینم.

-حالا دوست داری اگر فوتبالیست حرفه ای شوی، به کدام تیم خارجی بروی؟
خیلی بارسلونا را دوست دارم. دوست دارم روزی در این تیم بازی کنم.

-خودت که چپ پا هستی؛ فکر کنم بازیکن مورد علاقه ات را هم بشناسم؟
من همه بازیکنان بارسلونا را دوست دارم. اما خب لیونل مسی را از بقیه بیشتر دوست دارم.

-هواداران پرسپولیس و خوانندگان روزنامه پیروزی برای روز تولد تو پیام تبریک فرستاده اند؟
مرسی. از همه شان تشکر می کنم و سپاسگزارم.

-همه هواداران پرسپولس منتظر هستند زودتر بزرگ بشوی و بیایی با پیراهن شماره 24 برای این تیم بازی کنی؟
باز هم مرسی از هواداران پرسپولیس. منتظر باشند. چون خودم هم می خواهم روزی با پیراهن شماره 24 پدرم برای پرسپولیس بازی کنم.

-از آکادمی فوتبال فرشاد پیوس صحبت می کنی؟
خیلی خوب است. آقا فرشاد خیلی به من لطف دارند. آقا ماهان و آقا ولی هم هستند. ما چند وقت پیش در مسابقات رده سنی خودمان در تهران مقام هم آوردیم.

-حالا به فوتبال بیشتر علاقه داری یا درس؟
می خواهم هم درس بخوانم و هم فوتبالیست خوبی بشوم تا هانا و مادرم و بابا هادی به من افتخار کنند.

-گفتی بارسلونا دوست داری، اما بابا هادی طرفدار رئال مادرید بود؟
بله دیگه، همیشه هم زمان ال کلاسیکوها با بابا هادی برای هم کری می خواندیم.

-در چه پستی بازی می کنی؟
چپ پا هستم. هم هافبک چپ بازی می کنم، هم فوروارد.

-در شب تولدت چه آرزویی می کنی؟
خوشبختی هانا و مادرم و کاپیتانی پرسپولیس را از خدا می خوام

قدیمی 11-18-2016, 08:00 PM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

حالت من:
Khoonsard

تصاویری از جشن تولد پسر کاپیتان پرسپولیس

ارتش سرخ دات كام :
تولد پسر کاپیتان فقید پرسپولیس در کپورچال برگزار شد.

امروز (جمعه - 28 آبان ماه) روز تولد هانی نوروزی، فرزند هادی نوروزی کاپیتان فقید پرسپولیس است و از این رو، خانواده هادی امروز برای هانی تولد کوچکی در روستای کپورچال ترتیب داده‎اند.

قدیمی 01-14-2017, 07:03 PM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

حالت من:
Khoonsard

یادداشت: الوعده وفا کاپیتان

ارتش سرخ دات کام :
جان مکسول در جمله جالبی گفته بود؛ من معتقدم موفقیت زمانی به دست می آید که یک قدم جلوتر برویم؛ یعنی ضمن استقبال از ناملایمات و سختی ها شکست را بخشی از زندگانی خود بدانیم.

حدودای ساعت 10 صبح بود . اورژانس جوونی رو به بیمارستان دی می رسونه . جوون مدتی رو تو کما بوده. مشکلش خونریزی داخل ریه هست و لخته های خون آماده ورود به قلبش. حالتِ فوق العاده خطرناکیه، دکترها تو تشخیصِ دقیق وضعیت مشکل دارن . به جوون «هپارین» تزریق میشه . نزدیکای عصر «وارفارین» بهش میدن و حدودای 12 شب , جوون تشنج شدیدی پیدا می کنه. ضربان قلبش از 105 میره روی 130 , اکسیژن روی 50 هست , جوون درحال مرگه . ccu به هم ریخته است. حتی دکترها هم ترسیدن . مادربیمار پشته در، در حال گریه و خودزنی هست. اشک ها و شیون های مادر را می شه شنید. پرستار گریان و وحشت زده به پسر درحال مرگ می گه: «به خدا فکر کن» .

تاریخ همواره بزرگترین رویدادها را در خود ثبت کرده؛ هیچ قدرتی هم نتوانسته جلوی بازگویی حقیقت را بگیرد و آن را وارونه جلوه دهد. حقایقی که گاهی به ذائقه مان خوش نمی آید. نمونه اش سرنوشتِ هادی نوروزی که واژه تلخ هم برایش ناچیز بود. تلخی اش آنقدر زهرمار بود که رقبا هم میلی برای بازگویی اش نداشتند. هادی نوروزی هفته های آخرِ عمرش آنقدر تحتِ فشار روحی قرار گرفته بود که فقط با روی پا توپ را شوت کرد تا خلاص شود از همه ی این نامهربانی ها و توپی که چسبید به سقفِ دروازه مشهدی ها. اشک های نوروزی به شکلی باور نکردنی در تاریخ ثبت شد تا دلیلش سیلی ای باشد بر همه ی نامهربانان، و آنها که هیچگاه باور نمی کردند تیمی که رختکنش هم حال و هوای قبرستان را گرفته، آنچنان پوست بیاندازد که بشود مدعی قهرمانی. برانکو هم شاید همان فلسفه مکسول را در پایتخت جاری کرد؛ البته با دیدگاهی قوی تر و عطشی بی پرواتر. جای اینکه به دنبالِ بهانه برود و تئوری توطئه و بدشانسی را پایه گذاری کند، جوانانی را ساخت که جای محرومیت و مصدومیت, کاپیتانِ مرحوم را هم دریبل زدند و آنقدر بیتابِ قهرمانی شده بودند که آرش برهانی هم آنها را به سخره بگیرد. همین امروز شاید اگر تیمی کاپیتانش را فقط برای چند بازی از دست بدهد دوست ندارد دیگر به بازی ادامه دهد، دوست دارد از تونلِ استادیوم یک تاکسی بگیرد و تورنمنت و لیگ را به حالِ خودش رها کند. این وفای به یک عهد بزرگترین اتفاقی بود که برانکو و شاگردانش خواستند و پازل به پازل,تکه به تکه به آن نزدیک می شوند.

موقعیتِ ممتازِ پرسپولیس مبارکِ همه هواداران. همان هوادارانی که فصل گذشته در روزِ آخر وقتی از یحیی ناامید شدند باز پرسپولیس را تنها نگذاشتند. نمی دانم؛ شاید باید جامی می گرفتند که منتِ هیچ آلترناتیوی روی آن سنگینی نکند. جامی که مختصِ همان هوادارانی باشد که وقتی در بازی آخر متوجه شدند حسرتِ قهرمانی حالا حالاها ادامه دارد باز آزادی را رها نکردند و همانطور که اشک ها را سرمی کشیدند تمام قد پرسپولیس, بازیکنان و مربیشان را تشویق می کردند. دروغ چرا؛ این هواداران امروز شایستگی این را دارند که پس از یک دهه چنگ بزنند برای قهرمانی و قلم کنند مشت هایی را که علیه شان گره شود. این هواداران مزدِ صبوری و حمایت شان و یک قول را طلب دارند. درست در روزهایی که خوبان شان را به بهانه «از جلو نظام» از چنگ شان ربودند باز آنها ده نفره طوری در صدر یکه تازی می کنند که بیا و ببین. درست در روزهایی که درست یا غلط فدراسیون نشینان را روبروی خود دیدند با همه بی ادعایی شده اند مدعی اولِ قهرمانی. شده اند بی ظرفیت هایی که تحملِ یک روز صدرنشینی تبریزی ها را هم ندارند. این پرسپولیس شایسته ی این است که اینبار بی مرگ و میر, ایسلندی وار جام را به بغل بگیرد و ببرد به کپورچال. حال می خواهد با چشمانی خیس, یا فریادِ «دستِ هادی تو کاره»باشد.

حدودای 4 صبح , طوفان رد شده و پسر آروم خوابیده و مادرش دعا می خونه. چند روز بعد پسر روی تخت دراز کشیده و تو فکر فرو رفته. مادر ازش میپرسه : به چی فکر میکنی ؟

پسر : داشتم به هادی نوروزی فکر می کردم .

مادر : خدا رحمتش کنه .

پسر : نمی دونم چه جوری این آدم یهو مُرد.

مادر : واقعا سخته روحش شاد .

پسر : هیچوقت نخواست که خانواده اش دست جلوی کسی دراز کنه... و اشک هایی از گوشه چشم روانه میشود...

مادر بغض میکنه : خدا رحمتش کنه ... گریه...

هیچ بازیکنی نیست که اندازه هادی نوروزی تاوان پس داده باشد. کاش می شد به او می گفتند مهدی طارمی سبکبالتر از همیشه پرواز می کند و زلاتانی گل می زند. کاش به او می گفتند طلسمِ شماره هفت همین امروز درهم شکست. کاش به او میگفتند هیچ زمینی نمانده طعمِ دریبل های محسن را نچشیده باشد. کاش به او می گفتند از مرگِ او به بعد, هیچ سکویی نمانده که در دقیقه 24 سکوت کند. کاش برایش خبر می بردند موشک هم رسید و بر مزارت بارید. کاش به او می گفتند الوعده وفا کاپیتان ؛ پرسپولیست رفته برای قهرمانی و هیچ توطئه و قدرتی هم جلودارش نیست که نیست.

راستی حالا مدتها از آن روزها می گذره و پسر همونطور که پرستار بهش گفته بود ; «همچنان به خدا فکر می کنه»

شقایق اشک ریز

تعداد 3 نفر از این پست تشکر کرده اند :

قدیمی 04-17-2017, 08:38 PM
Farzan
مدير انجمن
Farzan آواتار ها

حالت من:
Khoonsard

یادداشت: برای انسانیتی که مُرده و مردانگی که وجود ندارد

ارتش سرخ دات کام :
سه سال پیش در تبریز سرش را شکستند و روز گذشته هم قلب هوادارانش را! این بار نه با سنگ و شیشه بلکه با شعارهایی که بویی از مردانگی و انسانیت در آن ها دیده نمی شد.

واژه ها قادر به بیان حس واقعی نیستند. این یک فاجعه انسانی است که در آن مغز هزاران نفر نابود شده و از لحاظ عقلی مرده اند، بی آن که اجسادشان تشییع شود. برای این جامعه، برای این فوتبال، برای این ورزشگاه و برای این مردانگی ساعت ها که نه، روزها و سال ها باید نشست و گریست.

برای مظلومیت هادی و غریبی هانی و هانا در شهر بدون مَرد می توان کتاب ها نوشت اما افسوس که این نامردها هیچ نمی خوانند! همه چیز را در خلط کردن موضوعات و توهین به خط قرمز ها می بینند. حس ترحم لازم نیست، همین که یک جو انسانیت باشد باید داستان حل می شود اما دریغ از اندکی انسانیت و مردانگی!

هادی را همه خوب می شناسیم؛ البته آن موقع که باید به خصایشش پی نبردیم اما پیش از ایست قلبش در تلخ ترین پنج شنبه تاریخ، این را می دانستیم که از آن هاست که کاری به کسی ندارد و سرش به کار خودش است. حتی انصاف نیست همچین همچین کسی در زمان حیاتش ناسزا بشنود چه برسد به حالا که دستش از دنیا کوتاه و ماجرا به کلی متفاوت است.

سال ها قبل توهین نثار باقری، دایی، عابدزاده و سال پیش نثار پورحیدری شد و قلبمان به درد آمد اما راستش در فاجعه روز گذشته یادگار امام همه ابتدا دچار سکته و سپس ایست قلبی شدیم... بهترین پاسخ را پرسپولیسی ها پس از توهین ها به هادی دادند: ایستاده برای فحاشان بدون مغز کف زدند، برای شرمسار کردنشان، برای شوک وارد کردن به آن ها...

این فوتبال را باید بوسید و گذاشت روی طاقچه؛ فوتبالی که نه در آن احترام به پیشکسوت جای دارد، نه ارزش خلیج فارس مشخص است و نه برای از دنیا رفتگان تکریم وجود دارد و نه برای خاطیان جریمه ای! این آدم ها را نباید حذف کرد باید ایستاد و برایشان کف زد تا بلکه به خود بیایند، بلکه انسانیتشان از خواب برخیزد؛ البته اگر انسانیتی مانده باشد...

محمد همتی/ ارتش سرخ دات کام

قدیمی 04-18-2017, 01:32 PM
qermez
تازه وارد
qermez آواتار ها

تشکر شده 8 بار در 6 نوشته
qermez is on a distinguished road

جات خالی کاپیتان
نیستی واسه قهرمانی

qermez آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول

قدیمی 04-21-2017, 04:05 PM
babak red
مدیر كل
babak red آواتار ها

نام حقیقی: بابک
تشکر شده 35,281 بار در 10,083 نوشته
بازیکن مورد علاقه: 24 ابدی
مربی مورد علاقه: دایی(اقای گل جهان)
حالت من:
Ashegh
babak red is on a distinguished road

مسئولان پرسپولیس خیلی کم کاری کردن. دستشون درد نکنه واسه همه چیز ولی اوردن هانی تو زمین اسونترین کار ممکن بود. صد تا ادم متفرقه اومدن ولی هانی رو نزاشتن. همه کارای بدشون تو شو قهرمانی گم شد. دعوت نکردن از رامین که تا بازیهای اخر واسمون زحمت کشید و چند امتیاز رو مدیون اون بودیم.بعدیش راه ندادن هانی و راه ندادن پیشکسوتا تو وی آی پی. اگه یه درصد قهرمان نمیشدیم دست خیلیاشون رو میشد و همه به جون هم میفتادن ولی چون قهرمان شدیم خیلی چیزا پشت شنل قهرمانی قایم شد.

همیشه میشه شروع کرد!
حتی وقتی فکر میکنی دیره ،تو دنیای ما آدم ها
فقط وقتی به اندازه کافی تاریک بشه میتونی ستاره هارو ببینی و درک کنی..
هیچ وقت نا امید نشو اراده کن و تموم موانع اطرافت رو مجبور کن
به اراده محکمت احترام بذارن
خودتو باور کن.
(این متن هدیه پرستو عزیزه)

babak red آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تعداد 3 نفر از این پست تشکر کرده اند :

قدیمی 04-21-2017, 04:55 PM
maryami
مربی
maryami آواتار ها

نام حقیقی: مریم
تشکر شده 2,361 بار در 810 نوشته
بازیکن مورد علاقه: محسن خلیلی،پیام صادقیان،مهدی طارمی،سروشمون
مربی مورد علاقه: افشین قطبی
حالت من:
Relax
maryami is an unknown quantity at this point

دو سال بود به این بچه قول داده بودن و حالا به هر طریقی نشد که بشه..واقعا اعصابم بهم ریخته بود و جشن قهرمانیمون که میتونست برامون بهترین شب باشه رو تلخ کرد..به عبارتی کوفتم شد..ولی حالا که چند روز گذشته با خودم فک میکنم مگه ما نه سال منتظر همچین لحظه ای نبودیم؟مگه ما دلخوشیمون این تیم و قهرمانیش نبود؟مگه سال ها منتظر اون شب نبودیم؟خانواده نوروزی به چه حقی به خودشون اجازه دادن جشن مارو خراب کنن؟چرا وارد اتاق گزارشگری میشن و میگن جشنشون بخوره تو سرشون؟خدایی ماها دل نداریم؟نمیتونستیم یه شب شاد و اروم داشته باشیم؟هوادارامون دو سال تموم تو هربازی هادی رو تشویق نکردن؟این بود جوابشون؟که به خاطر پدربزرگ هانی پخش زنده رو قطع کنن و مارو از دیدن ادامه جشنمون محروم؟هرجور شده از دل هانی در میارن ولی اون بهترین شب مارو که بدترین و تلخ ترین شد رو کی میخواد برگردونه؟
maryami آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

کاربران تگ شده

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش