ارتش سرخ دات کام

تحلیل ها

این تیم شبیه تیم دهه 60 پرسپول ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 7 اظهار نظر

-

1 ماه پیش

این تیم شبیه تیم دهه 60 پرسپولیس می‌شود؟

این تیم شبیه تیم دهه 60 پرسپولیس می‌شود؟
ارتش سرخ دات کام :
تیم تحت هدایت اوسمار لوس ویرا تبدیل به تیمی تکنیکی شده که با جا افتادن نفرات جدید در ترکیب می‌توان از آن انتظار فوتبال جذاب‌تری داشت.

پرسپولیس دهه 60 و قبل از آن پر بود از بازیکنان تکنیکی که تماشاگر داخل ورزشگاه از تماشای پا به توپ شدن‌هایش لذت می‌برد. ناصر محمدخانی را می‌شد سرآمد بازیکنان تکنیکی دهه 60 دانست که در کنار یکی از بزرگان نسل قبل خود درجه تکنیک پرسپولیس را تا بالاترین حد ممکن بالا می‌برد.

علی پروین پشت سر ناصر بازی می‌کرد. دو بازیکنی که تقریبا با همه جای پای خود پاس طلایی می‌دادند، گل می‌زدند و هر هفته با خلق یک شاهکار تازه در ورزشگاه آزادی به اوج محبوبیت رسیده بودند.

از بین این دو نفر پروین به خاطر فیزیک بدنی و مدل بازی‌اش تقریبا ایستا بود اما ناصر در زمین مسابقه آرام و قرار نداشت. پروین با آن شماره 7 طلایی خود بدون اینکه خیلی بدود و بجنگد تقریبا هر هفته تاثیرگذارترین بازیکن تیمش بود چرا که یا گل می‌زد یا پاس گل می‌داد بدون اینکه شورت ورزشی‌اش گلی شود یا مجبور باشد به خاطر درگیری با بازیکن حریف درگیر شده و از داور اخطار بگیرد.

پروین بیهوده سلطان نشد. آقای گل باشگاه‌های تهران در 42 سالگی و استفاده از هنر فوتبالش در زمین مسابقه کاری کرد تا همه آنهایی که از تماشای فوتبالش لذت می‌برند او را «سلطان» بنامند. لقبی که با توجه به کاریزما و مدل مدیریت او در دوره مربیگری‌اش بیشتر عینیت پیدا کرد.

ناصر محمدخانی اما مدل دیگری از تماشگران دلبری می‌کرد. ناصر از آن دست فوتبالیست‌هایی بود که می‌گفتند روی یک دستمال دو بازیکن حریف را دریبل می‌زند. دریبل‌های او کاملا آوانگارد و جادویی بود. سرعت پا به توپ و قدرت عبور از بازیکن حریف نزد او آنقدر بالا بود که هر زمان توپ زیر پایش می‌آمد همه روی سکوهای سیمانی آزادی نیم‌خیز می‌شدند چرا که قرار بود شعبده‌ای تازه آغاز شود و ناصر چوب جادویی‌اش را به کلاه سیلندری بکوبد تا خرگوش از آن بیرون بیاید.

محمدخانی و پروین دو کاشته‌زن قهار بودند که این ویژگی نیز نشان از تکنیک بالایشان داشت. حمید درخشان هم در آن تیم از این ویژگی بهره‌مند بود. پاس‌های عمقی و کاشته‌های بی نقص درخشان حاکی از هوش و تکنیک بالای او بود که می‌شد به اندازه پروین و محمدخانی از نمایش انفرادی او در مرکز زمین لذت برد.

پرسپولیس دهه 60 یک فانتزیست دیگر هم وسط زمین داشت. محسن عاشوری برخلاف 7 و 8 و 9 پرسپولیس دورقمی می‌پوشید. شماره 20 هر سال مامور آقای گل کردن فرشاد پیوس بود و آنقدر خوب پاس می‌داد و با کارهای تکنیکی توپ را پیش می‌برد که ژان تیگانا با صورت و رنگ پوستی متفاوت را به خاطر همین مدل بازی تکنیکی‌اش به او تشبیه کرده و با این نام در ورزشگاه صدایش می‌کردند.

پرسپولیس دهه 60 حتی مدافعان کناری باتکنیکی هم داشت. مجتبی محرمی شاید یک مدافع چپ بود که شبیه یک وینگ بک پیشرو پاس گل می‌داد، پنالتی می‌گرفت و گل می‌زد. تمام این ویژگی‌ها ناشی از تکنیک بالایش در زمین فوتبال بود که باعث می‌شد پرسپولیسی‌ها با حرکات لب خط او سر شوق بیایند و از داشتن چنین پیستون جذابی در تیم خود کیفور شوند.

پرسپولیس دهه شصت پر بود از بازیکنان تکنیکی حتی آنهایی که کمتر رو به حرکات تکنیکی می‌آوردند در موقع مقتضی نمایشی به پا می‌کردند که هوادار تیمش و البته بازیکنان حریف را انگشت به دهان می‌گذاشت. فرشاد پیوس ظاهرا یک مهاجم تمام کننده بود که فقط «تقه» آخر را می‌زد و در زمان درست جای درست بود تا آقای گل شود اما باید گل یک پا دوپای او مقابل گسترش را می‌دیدید. مرتضی کرمانی مقدم در نگاه کلی بازیکنی جنگنده و قدرتمند بود که شبیه یک بمب افکن به قلب دفاع حریف می‌زد اما از او هم کم کار تکنیکی ندیده‌ایم. حتی عباس کارگر که با سرعت فوق‌العاده‌اش توپ را تا خط عرضی پیش می‌برد و کات بک می‌کرد هم اگر تکنیکی نداشت از آن سرعت طرفی نمی‌بست. محمد حسن انصاری‌فر به عنوان پیستون چپ بعضا با دریبل‌های ریز و مانورهای تکنیکی باعث می‌شد هواداران نامش را فریاد بزنند. این مزیت در خصوص بازیکنانی مثل حسن شیرمحمدی هم بعضا جزو تکنیکی‌ها به حساب می‌آمدند و معمولا نفرات خط میانی و حمله این تیم همه یا فوق تکنیکی بودند یا می‌شد گوشه‌ای از حرکات تکنیکی را در فوتبال شان پیدا کرد.

پرسپولیس در دهه‌های 70 و 80 و 90 غیر از مقاطعی کوتاه غالبا در سطح اول رقابت برای قهرمانی بوده و در هر دهه قهرمان لیگ و جام حذفی شده اما تیم دهه 70 پروین و استانکو بیشتر متشکل از بازیکنانی قدرتی بود که در مقاطعی از فوتبال روی زمین دوری می‌کرد. این ویژگی در تیم دهه 80 کمرنگ‌تر شد اما همچنان پرسپولیس تیمی قدرتی – تکنیکی بود که وجه قدرت در آن بیشتر نمود داشت. در دهه 90 و دوران موفق برانکو و بعد از آن یحیی کم کم بازی پرسپولیس روی زمین آمد و با پررنگ شدن بحث مالکیت، حضور بازیکنان تکنیکی در این تیم جلوه بیشتری یافت.

با این وجود در تیم برانکو یا یحیی تعداد بازیکنان تکنیکی آنقدر زیاد نبود که بتوان پرسپولیس را تیمی تکنیکی صاحب فوتبالی جذاب قلمداد کرد و هر هفته منتظر تماشای درخشش انفرادی بازیکنان توانمندش در قالب کار تیمی بود.

حالا و با خریدهای زمستانی و تغییراتی که در تیم پرسپولیس رخ داده به نظر می‌رسد تیم تحت هدایت اوسمار لوس ویرا تبدیل به تیمی تکنیکی شده که با جا افتادن نفرات جدید در ترکیب می‌توان از آن انتظار فوتبال جذاب‌تری داشت. فوتبالی روی زمین، با مالکیت بالا که حرکات ترکیبی هافبک‌ها و وینگرهایش می‌تواند تماشاگران را دوباره به ورزشگاه بکشاند و آنها را سر شوق بیاورد.

مهدی ترابی، وحید امیری، سروش رفیعی و امید عالیشاه همه فوتبالیست‌های باتکنیکی در تیم فعلی پرسپولیس به حساب می‌آیند که در نیم فصل اول به دلایل مختلف شرایط خوبی نداشتند و کمتر بازی کردند اما حالا به نظر می‌رسد به اوج نزدیک می‌شوند. در کنار آنها اوستون اورنوف و محمد خدابنده‌لو به عنوان دو بازیکن تکنیکی به خط میانی این تیم اضافه شده‌اند و بار فنی این تیم را از جنبه زیبایی‌شناسی فوتبالی بالا خواهند برد.

همچنین در این خط سعید صادقی را هم می‌توان بازیکنی تکنیکی دانست که کمابیش با حرکات انفرادی‌اش می‌تواند باری از دوش فاز تهاجمی تیم بردارد. دانیال اسماعیلی‌فر و عبدالکریم حسن نیز به عنوان مدافعان کناری تا حدی از جنبه تکنیکی بازیکنانی شاخص در پست خودشان به حساب می‌آیند که به جذاب‌تر شدن نمایش کلی تیم خود کمک خواهند کرد.

پرسپولیس یحیی سلطان مالکیت توپ در لیگ برتر بود و در نیم فصل نخست با بیشترین تعداد دریبل از بازیکنانش، تکنیکی‌ترین تیم لیگ هم لقب گرفت. این عنوان در شرایطی برای سرخ‌ها به دست آمد که وحید امیری فقط در چهار بازی اول حاضر بود و بعد از آن مصدوم شد، ترابی دو ماه دور از میدان بود، عالیشاه بعد از هر یکی دو بازی یکی دو بازی روی نیمکت می‌نشست، سروش بیشتر در پوزیشن تدافعی قرار می‌گرفت و صادقی هم کیفیت لازم را ارائه نداد. حالا تصور کنید با رو آمدن این بازیکنان در نیم فصل دوم و اضافه شدن نفرات باتکنیکی مثل محمد خدابنده‌لو و اوستون اورونوف آمار دریبل‌های موفق این تیم چقدر رشد می‌کند و چقدر امکان دارد که این تیم شبیه تیم دهه 60 پرسپولیس شود؟


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/158995
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
سرخدل عاشق

0

2

1 ماه پیش

بابا بعد از اومدن برانکو و ادامه اش با یحیی هر چی جام بود درو کردیم تو آسیا درخشیدیم برانکو کلی ستاره رو ساخت و لژیونر کرد از چوب خشک بازیکن میساخت بعدش هنوز از دهه شصت حرف میزنین دمشون گرم بابت زحمات و افتخاراتشون ولی این همه دهه شصت رو سرمون نکوبید تیم برانکو و یحیی بی حاشیه تر و متحدتر بوده اصلا من سبک بازی خودسرانه و بی پروا رو قبول ندارم فوتبال باید از رو اصول و برنامه باشه گردش توپ از دروازه تا دروازه حریف با برنامه مشخص و جا افتاده باشه تا به موقعیت خلق بشه اینکه یه بازیکن خلاقیت خرج بده پا به توپش خوب باشه چیز بدی نیست ولی فوتبال تیمی و هماهنگی و همدلی مهمتره سروش توپ رو نگه میداشت کالدرون انداختش بیرون چون مهم سرعت گردش توپ و رسیدنش به مقصده نه شخص بازیکن...یه مربی آماتور میاد میگه توپ رو به یه شکلی برسونید به دروازه ببینیم چی میشه ولی یه مربی خوب و حرفه ای با یه روش درست و تضمینی و کار زیاد سبک خودشو کاملا جا میندازه کل تیمش وظایفشون رو میدونن سر در گم نمیشن که یکی بخواد کار با اضافه با توپ انجام بده


رضا

-2

2

1 ماه پیش

این چیزی که شما از بازی پرسپولیس می بینید در واقع ناشی از تغییر دیدگاه و سبک بازی پرسپولیس است و فقط مربوط به خریدهای جدید نمیشود کما اینکه بوضوح این تغییر در نوع بازی تقریبا در کل تیم دیده میشود. حتی میبینید که اسدبیگی و ریگی هم گاهی خلاقیتهایی نشان می دهند. پرسپولیس مدل اوسمار حداقل یک درجه هجومی تر از تیم یحیی است متنوع تر و پویا بازی میکند و بازی مالکانه در جهت ایجاد موقعیت دستور کار است نه صرفا برای نگه داشتن توپ و بازی در عرض. شما در همین بازی امروز دیدید که با وجود دفاع اتوبوسی حریف و حبس این تیم در محوطه جریمه پرسپولیس باز هم بیشتر در عمق کار میکرد و این دقیقا نوع بازی است که بایرن مونیخ لیورپول و... امروزه بازی میکنند. این مربی را قدر بدانید


روزیه نوری

-1

2

1 ماه پیش

با سلام خدمت هواداران پرشور پرسپولیس ایران
از نگارنده متن فوق بسیار سپاسگزارم که من را به خاطرات سالهای دور پرسپولیس سوق داد . دهه 60 تیم فوق العاده ای داشتیم . همه تیم ها آرزو داشتند که از پرسپولیس مساوی بگبرند . در همان بیست دقیقه اول بازی نسخه تیم حریف را می پیچید . حتی اگر بطور ناگهانی یک گل می خورد در ادامه بازی سریعا کامبک می کرد و چند گل می زد . یادم هست کاریکاتوری از بازیکنان پرسپولیس کشیده بودند که به بازیکنان تیم حریف می گفتند زودتر یک گل بزنید ، ما کار فوری داریم باید بریم خانه . آنها تیم رویایی بودند و در عین حال با تعصب و با غیرت . بعید می دانم دیگر تیمی مثل آنها داشته باشیم . بهرحال زمانه و معیارها عوض شده و بازیکنان هم با توجه به اوضاع و احوال اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی دچار دگرگونی شده اند . تنها پرسپولیس و هواداران پرشور هستند که می مانند . امیدوارم تیم کنونی هم بتواند با توجه به بازیکنانی که دارد باد و خاطره بازیکنان دهه 60 را زنده کند


Hamid Aliyasi

0

2

1 ماه پیش

یه مهاجم بگیریم قبل دربی خوبه غوغایی در راهه😎


hasannejadhe

0

6

1 ماه پیش

ایشالا همان طور که میگید بشه و پرسپولیس خطرناکی را شاهد باشیم ولی دهه 60نمیشه


مهرداد

-4

8

1 ماه پیش

امسال بخاطر فرصت سوزی ها و شیرین کاری های نیم فصل اول شاید قهرمان نشیم اما پشت این تیم باشید ... داریم قشنگ بازی می کنیم


یونس رحیمی

-2

7

1 ماه پیش

پرسپولیس بدون شک پنج گل میزنه روز چهارشنبه

بازی های پرسپولیس

0-1

پرسپولیس

ملوان

جمعه, 24 فروردین
ساعت 20:00

ورزشگاه : آزادی

داور : پیام حیدری

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر ملوان کدام بازیکن بود؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 شهاب زاهدی 6
2 گئورگی گولسیانی 5
3 محمدحسین کنعانی‌زادگان 4
4 عیسی آل‌کثیر 3
5 مهدی ترابی 2
6 اوستون ارونوف 2
7 علی نعمتی 1
8 سعید صادقی 1
9 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
10 یاسین سلمانی 1
11 محمد عمری 1
12 امید عالیشاه 1
13 نبیل باهویی 1
نام بازیکن تعداد گل
1 مهدی ترابی 1
2 دانیال اسماعیلی‌فر 1
3 عیسی آل‌کثیر 1
نام بازیکن تعداد گل
1 سعید صادقی 2
2 امید عالیشاه 1
برنامه بازی ها

هفته 23 لیگ برتر

جمعه, 24 فروردین

مس رفسنجان 2 - 2 پیکان 17:30
سپاهان 0 - 0 نساجی 17:50
آلومینیوم 0 - 1 استقلال 18:00
هوادار 1 - 0 گل گهر 18:00
استقلال خوزستان 2 - 1 صنعت نفت 18:00
شمس آذر 2 - 1 فولاد 18:00
تراکتور 1 - 4 ذوب آهن 18:20
پرسپولیس 1 - 0 ملوان 20:00

یک هشتم جام حذفی

دوشنبه, 14 اسفند

پرسپولیس 3 - 0 نفت و گاز گچساران 20:00

هفته 6 لیگ قهرمانان آسیا

سه‌شنبه, 14 آذر

پرسپولیس 1 - 2 الدحیل قطر 19:30
استقلال تاجیکستان 1 - 1 النصر عربستان 21:00
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 استقلال 23 19 50
2 پرسپولیس 23 17 49
3 تراکتور 23 13 42
4 سپاهان 22 19 39
5 ملوان 23 10 38
6 گل گهر 23 7 33
7 شمس آذر 23 4 31
8 ذوب آهن 22 0 30
9 آلومینیوم 23 -6 29
10 مس رفسنجان 23 -4 27
11 هوادار 23 -7 24
12 پیکان 23 -8 24
13 فولاد 23 -18 21
14 استقلال خوزستان 23 -10 19
15 صنعت نفت 23 -18 16
16 نساجی 23 -18 16
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 النصر عربستان 6 6 14
2 پرسپولیس 6 0 8
3 الدحیل قطر 6 0 7
4 استقلال تاجیکستان 6 -6 3

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال