ارتش سرخ دات کام

تحلیل ها

تیمی که آسیایی بسته نشد ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 5 اظهار نظر

-

3 ماه پیش

تیمی که آسیایی بسته نشد

تیمی که آسیایی بسته نشد
ارتش سرخ دات کام :
پرسپولیس اولین بازی آسیایی خود را با شکست آغاز کرد. تیمی که سه‌شنبه شب مقابل یاران رونالدو به میدان رفت هیچ شباهتی با تیم هفته‌های پایانی فصل قبل نداشت و در برابر حریف پرستاره عربستانی خود به‌وضوح دست و پا بسته بود. در این مورد می‌توان کیفیت بد چمن ورزشگاه آزادی، مصدومیت زودهنگام مهدی ترابی و اخراج میلاد سرلک و گل به خودی دانیال اسماعیلی‌فر را جزء دلایل شکست سرخپوشان دانست اما جدا از این مسائل شاگردان یحیی گل‌محمدی در اولین نبرد آسیایی خود نتوانستند هواداران خود را نسبت به آینده امیدوار سازند. دقیقا مثل آخرین نبرد آسیایی پرسپولیس که به دو سال پیش بر می‌گردد، مقابل الهلال در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا. همان بازی که پرسپولیس بدون اینکه توان ایجاد موقعیت روی دروازه الهلال را داشته باشد نتیجه را سه بر صفر واگذار کرد و سرشکسته به تهران برگشت.
برای اینکه بررسی دقیق‌تری در مورد باخت پرسپولیس در ورزشگاه آزادی مقابل النصر داشته باشیم به چند نکته اساسی اشاره می‌کنیم. ضمن اینکه در ادامه نظر محسن ربیع‌خواه که تجربه چنین روزهایی در پرسپولیس دارد را نیز جویا شدیم.

تیمی که برای آسیا بسته نشد
لیگ برتر ایران از لحاظ فنی و کیفی در یک سطح معمولی است و تعداد ستاره‌های آن نیز انگشت‌شمار است. از این‌رو نمی‌توان سطح این رقابت‌ها را با لیگ قهرمانان آسیا مقایسه کرد. مخصوصا این دوره از رقابت‌ها را که ستارگان فوتبال دنیا به آن راه پیدا کرده‌اند. در چنین شرایطی وقتی قرار است تیمی به‌عنوان مدعی وارد رقابت‌های آسیایی شود باید بازیکنانی در این سطح را هم در اختیار داشته باشد تا وقتی برابر ستاره‌های شناخته شده فوتبال جهان قرار می‌گیرند دچار استرس نشده و بتوانند حداقل 70، 80 درصد توانایی خود را ارائه دهند. پرسپولیس به جرات یکی از تیم‌های پرمهره لیگ برتر است اما مهره‌هایی که حداقل نیمی از آنها در حد همین لیگ برتر هستند و نه میدان‌های مهم بین‌المللی. به خاطر همین مساله بازیکنانی مثل دانیال اسماعیلی‌فر، علی نعمتی، میلاد سرلک، سعید صادقی، شهاب زاهدی، محمد عمری و مسعود ریگی در بازی با النصر عملکردی معمولی و برخی از آنها بسیار ضعیف و پراشتباه داشتند. در کنار این مساله پرسپولیس بازیکنانی را در خط جلو نداشت که توان حفظ توپ و نگه داشتن آن برای اضافه شدن دیگر نفرات به خط جلو، را داشته باشند. اگر یک بار دیگر بازی را مرور کنیم امیری، صادقی، عمری و زاهدی بارها قصد این کار را داشتند اما با توپ‌ربایی سریع بازیکنان حریف مواجه شدند. مسلما تیمی که توان لازم را در خط حمله نداشته باشد ناچارا عقب بازی می‌کند و برای رسیدن به گل منتظر ضربات ایستگاهی و اشتباه حریف می‌ماند. شاید به خاطر همین مساله بود که یحیی بازیکنانی چون سعید عزت‌اللهی، شهریار مغانلو و یک مهاجم خارجی با توانمندی بالا را در لیست خرید‌های تابستانی خود قرار داده بود تا در هر یک از خطوط زمین توان تیمش را بالا ببرد که البته خواسته‌های او برآورده نشد.

نه خبری از اردوی خارجی بود و نه بازی بین‌المللی
یکی دیگر از خواسته‌های مهم یحیی گل‌محمدی در تابستان جاری برگزاری یک اردوی دو سه هفته‌ای در خارج از کشور بود. او خوب می‌دانست که تیمش دو سال است نتوانسته به خارج از ایران برود و نیاز دارند که یک فضای تمرینی جدید را با امکانات ایده‌آل تجربه کنند. در کنار این قضیه یحیی حداقل سه بازی با تیم‌های خارجی هم برای شاگردانش در نظر گرفته بود تا عملکرد بازیکنانش را در بازی‌های بین‌المللی و به مراتب سنگین‌تر، بهتر بسنجد. مخصوصا سرخپوشانی که بازی بین‌المللی در کارنامه فوتبالی خود ندارند. اما لغو اردوی خارجی پرسپولیس خیلی از برنامه‌های آماده‌سازی سرخپوشان را به‌هم زد و تیم آن‌طور که باید برای بازی‌های آسیایی آماده نشد. این در حالی بود که النصر چند هفته پیش در یک تورنمنت سنگین که جام اعراب باشد شرکت کرد و قهرمان هم شد.

یحیی مربی بازی‌های بزرگ نیست؟
مربیانی در فوتبال امروز دنیا موفق عمل می‌کنند که غیر از اینکه از لحاظ فنی و تاکتیکی خود را به‌روز کرده و از افراد کار بلد در کنارشان استفاده کنند، از لحاظ روحی و روانی هم بتوانند به بهترین شکل شاگردان‌شان را آماده مسابقه کنند. مخصوصا در بازی‌های سنگین و میادین مهم. پرسپولیس در زمان برانکو بازی‌های آسیایی سنگینی را تجربه کرد و در اکثر آنها موفق بود. دلیل این موفقیت، داشتن مهره‌های سرنوشت‌ساز نبود بلکه چون تیمی یکدست داشتند و برای هر بازی از لحاظ روحی و روانی خوب آماده می‌شدند، موفق عمل می‌کردند. به خاطر همین مساله بازیکنان معمولی مثل آدام همتی، احسان علوان‌زاده و... وقتی در ترکیب سرخپوشان قرار می‌گرفتند آنقدر از نظر روحی آماده بودند که خودشان هم باورشان می‌شد در سطح بازی هستند. ناگفته نماند خود یحیی گل‌محمدی بعد از فینالیست شدن تیمش در اولین سال مربیگری خود در پرسپولیس در برنامه تلویزیونی گفت: «شاگردانم چون تجربه آسیایی داشتند آنقدر خوب و حرفه‌ای فکر می‌کردند که دیگر نیازی نبود چیزی به آنها بگویم.» اما در سال‌های بعد از آن پرسپولیس هرچه بازیکنانش تغییر کرد بیشتر دچار افت کیفی در بازی‌های مهم بین‌المللی شد و سرخپوشان دو سال پیش مقابل الهلال و این بار مقابل النصر تیمی دست و پا بسته نشان دادند. یحیی به خاطر خصوصیات اخلاقی آرام و متینش، از آن دسته از مربیان هیجانی نیست که قبل از چنین مسابقات مهمی بتواند شاگردان جوان و کم‌تجربه‌اش را آن‌طور که باید آماده بازی کند. شاید وحید امیری هم کاپیتانی با این خصوصیات نباشد. حتی دستیاران یحیی هم افرادی با این خصوصیات نیستند.

ربیع‌خواه: زمین چمن کمر پرسپولیس را شکست
هافبک سابق پرسپولیس با انتقاد از زمین چمن ورزشگاه آزادی به «فرهیختگان» گفت: «ضربه‌ای که چمن بی‌کیفیت ورزشگاه به پرسپولیس زد کمر این تیم را شکست؛ مصدومیت زودهنگام یکی از بهترین بازیکنان تیم، گرفتن بی‌دلیل کارت زرد به خاطر زمین خوردن در صحنه‌ای که میلاد سرلک اولین کارتش را گرفت و وحید امیری که به خاطر بد بودن زمین مصدوم شد و از زمین بیرون رفت. در چنین زمینی واقعا فوتبال بازی کردن سخت است و متاسفانه پرسپولیس نتوانست از امتیاز میزبانی، نه از جانب حمایت تماشاگران و نه ورزشگاه خانگی بهره ببرد.»

شرایط النصر بهتر از پرسپولیس بود
ربیع‌خواه با تاکید بر اینکه پرسپولیس در یک جنگ نابرابر به مصاف النصر رفت، یادآورد شد: «واقعیت امر این است که تیم‌های عربستانی با جذب ستارگان فوتبال دنیا توازن را در بین تیم‌های آسیایی بر هم زده‌اند. در چنین شرایطی تیم‌های ایرانی و از جمله پرسپولیس باید در شرایط کاملا نابرابر به مصاف رقبای عربستانی بروند. نه‌فقط در سطح بازیکن بلکه در زمینه‌های مختلف. متاسفانه فوتبال ما در زمینه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری روند نزولی در پیش گرفته است. روندی که اگر ادامه پیدا کند خیلی زود فاصله ایجاد شده را خیلی بیشتر خواهد کرد. امیدوارم مسئولان زودتر به خودشان آمده و شرایط را برای بهبود امکانات سخت‌افزاری فراهم کنند. واقعا برای کشورمان بد است که بهترین ورزشگاه‌مان چنین زمین چمنی داشته باشد.»

پرسپولیس ماه‌ها در جذب مهاجم تعلل کرد
وی در پاسخ به این سوال که نقطه ضعف پرسپولیس مقابل النصر چه بود؟ خاطرنشان کرد: «پرسپولیس تقریبا در همه خطوط بازیکنان خوبی دارد اما نبود یک مهاجم توانمند و کامل در خط حمله این تیم کاملا به چشم می‌آید. به خاطر همین ضعف هم بارها وحید امیری سعی کرد با دوندگی زیاد برای بقیه موقعیت‌سازی کند یا به دروازه النصر نزدیک شود. واقعا نمی‌دانم که چرا ماه‌ها برای جذب مهاجم تعلل شد تا الان این شرایط پیش بیاید. در هر صورت خیلی نباید پرپسولیس را کوبید بلکه الان وقت حمایت هواداران و پیشکسوتان از این تیم است تا بتواند در ادامه مسیر این شکست را جبران کند. خیلی از مربیان بزرگ دنیا اعتقاد دارند که استرس می‌تواند تا 70 درصد باعث افت کیفی یک بازیکن شود به همین خاطر قبل از آغاز بازی ‌های بزرگ سعی می‌کنند بیشتر تمرکز خود را روی آماده کردن تیم‌شان از لحاظ روحی و روانی بگذارند.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/156555
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
بهزادسلیمانی

0

1

2 ماه پیش

به امید پیروزی پرگل پرسپولیس مقابل پیکان تهران و استقلال تاجیکستان وبقیه تیم‌های همگروه پرسپوليس وبقیه تیم‌های لیگ برتر خودمون.


سرخدل عاشق

-1

1

2 ماه پیش

وقتی قبل بازی یحیی میگه عربستان کار رو برامون سخت کرده مشخص بود خودباوری بردن نداره این خودباوری باید تو تک تک بازیکنا پیاده بشه تا یکی مثل ربیع خواه بشه بهترین بازیکن یک بازی آسیایی نه مثل شهاب که به تیم ملی هم دعوت شده ولی تو پرسپولیس عملا اعتماد به نفس خودش رو از دست داده


ayub2400

-1

1

2 ماه پیش

خدایی ظاهدی بازینکنی نیس اماتور ط روز تلخ پرسپولیس میاد درخواست پیراهن میکنه از رونالدو دم رونالدو گرم ک پیراهنشو نداد بهش


مرادسلمانی

0

3

3 ماه پیش

هیچ کس اعتراضی نمی کنی که یکماهی تیم بازی رسمی نداشته.بازی دوستانه که ملاک نیست.اگرمیخواستندخودشان راارزیابی کنندبایدبااستقلال وسپاهان که بازی سنگینی هست ملاک قرارمیداندنه باملوان.نساجی.هردوتیم قابل احترام هستند.تخم دوزرده نکردندکه بازیهاراتعطیل می کنند مشکل شان استادیوم آزادی هست ازتعطیلی که ایجادکردندگل چمن روعوض کنند.


احمد نوری اسرمی

-2

5

3 ماه پیش

بدون دروازه بان ذخیره بدون دفاع چپ تخصصی بدون مهاجم . فقط میتونم لگم گند زدین اقای گل محمدی و آقای درویش

بازی های پرسپولیس

2-1

پرسپولیس

الدحیل قطر

سه‌شنبه, 14 آذر
ساعت 19:30

ورزشگاه : آزادی

داور : لیدا جامپی

نظرسنجی

به نظر شما یحیی گل‌محمدی در ادامه فصل با پرسپولیس موفق می‌شود؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 شهاب زاهدی 4
2 گئورگی گولسیانی 2
3 علی نعمتی 1
4 سعید صادقی 1
5 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
6 یاسین سلمانی 1
7 محمد عمری 1
نام بازیکن تعداد گل
1 سعید صادقی 2
2 امید عالیشاه 1
برنامه بازی ها

هفته 12 لیگ برتر

پنج‌شنبه, 16 آذر

گل گهر 0 - 1 تراکتور 15:00

جمعه, 17 آذر

ملوان 0 - 2 شمس آذر 15:00
پیکان 0 - 0 ذوب آهن 15:00
صنعت نفت 1 - 2 آلومینیوم 15:00

شنبه, 18 آذر

نساجی - استقلال خوزستان 15:00
سپاهان - مس رفسنجان 15:00
پرسپولیس - هوادار 15:30
فولاد - استقلال 17:45

هفته 6 لیگ قهرمانان آسیا

سه‌شنبه, 14 آذر

پرسپولیس 1 - 2 الدحیل قطر 19:30
استقلال تاجیکستان 1 - 1 النصر عربستان 21:00
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 استقلال 10 9 23
2 تراکتور 12 6 21
3 ذوب آهن 12 2 20
4 ملوان 12 5 19
5 سپاهان 9 12 18
6 پرسپولیس 9 6 17
7 آلومینیوم 12 -3 17
8 گل گهر 10 4 14
9 مس رفسنجان 11 -2 14
10 شمس آذر 11 3 13
11 هوادار 11 -2 10
12 پیکان 12 -6 10
13 صنعت نفت 11 -8 10
14 فولاد 10 -13 9
15 نساجی 9 -5 6
16 استقلال خوزستان 11 -8 4
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 النصر عربستان 6 6 14
2 پرسپولیس 6 0 8
3 الدحیل قطر 6 0 7
4 استقلال تاجیکستان 6 -6 3

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال