ارتش سرخ دات کام

اخبار

ده مورد علیه رویای ۶۳۰ میلیاردی پرس ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 3 اظهار نظر

-

8 ماه پیش

ده مورد علیه رویای ۶۳۰ میلیاردی پرسپولیس!

ارتش سرخ دات کام :
ده مورد علیه رویای ۶۳۰ میلیاردی پرسپولیس!
چند ماه پس از وعده درآمدزایی ۶۳۰ میلیاردی مدیرعامل پرسپولیس، وضعیت مالی پرسپولیس همچنان شکننده به نظر می‌رسد.

تراکنش ۶۳۰ میلیاردی برای باشگاه پرسپولیس به منزله خداحافظی با تمام مشکلات و قرارگیری در مسیر توسعه‌ای است که می‌تواند قرمزها را هم‌رده تیم‌های حوزه خلیج فارس قرار بدهد.

برای اینکه دریابیم این عدد چه رقم هنگفت و ارزشمند است، باید بدانیم که معادل ۲۱ میلیون دلار است؛ برابر با پاداش چهار قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان آسیا.

اما به هر حال باشگاه پرسپولیس در پاییز ۱۴۰۰ و در یک نشست خبری، از قرارداد با کارگزار خود، شرکت ایده پویان ماژ رونمایی کرد. کارگزار قرار بود این رقم را مشروط بر ایجاد زیر ساختهای مناسب و تامین شروط قرارداد در طی یک فصل برای پرسپولیس تامین کند که در اینجا تلاش می‌کنیم تا با برشمردن موانع درآمدزایی باشگاه پرسپولیس،موضوع عدم تحقق رقم مذکور را علت یابی کنیم:

1. وظایف کارگزار چیست؟
یکی از موانع مهم درآمدی پرسپولیس این است که سرخپوشان هرگز به طور واقعی معنای کارگزاری را برای هوادارانشان تبیین نکرده‌اند. کارگزار شرکتی است که توانایی درآمد زایی در جهت منافع باشگاه، با استفاده از برند پرسپولیس را بر عهده دارد که یکی از ابزارهای آن نیز استفاده از حق پخش، فضاهای تبلیغاتی استادیوم و عقد قراردادهای اسپانسری از جمله پیراهن تیم می باشد و در قراردادش هیچ تضمین و تعهدی برای رسیدن به رقم خاصی وجود ندارد. اما باشگاه پرسپولیس وعده قطعی درآمد ۶۳۰ میلیاردی را منعکس کرد که گویی کارگزار و اسپانسر تفاوتی ندارند و همین موضوع باعث شد تا چنین انتظاری در میان هواداران این تیم شکل بگیرد.

2. حق پخش تلویزیونی و اینترنتی
در همان گام نخست و زمانی که از قرارداد کارگزار رونمایی شد، باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که ۳۰۰ میلیارد از این رقم مربوط به حق پخش تلویزیونی و اینترنتی بازی‌های پرسپولیس است. به این ترتیب در همان گام نخست مشخص شد که ۴۷ درصد از درآمدهای این قرارداد به باشگاه پرسپولیس نخواهد رسید.

3. سهم سازمان لیگ از تبلیغات محیطی
فراموش نکنید پرسپولیس و استقلال حق تبلیغات محیطی را در اختیار ندارند بلکه این حق از سوی سازمان لیگ به آنها واگذار شده و بنابراین سازمان می‌تواند هر سهمی را بنا بر توافق به دست بگیرد. سازمان لیگ از هر بازی ۳۰ درصد حق تبلیغات محیطی را در اختیار می‌گیرد و به عبارتی از ۱۱۰ میلیاردی که پرسپولیس برای این فصل با کارگزار خود قرارداد بسته، ۳۳ میلیارد تومان سهم سازمان لیگ است.

4. هزینه اجاره ورزشگاه آزادی
پرسپولیس برای هر بازی در ورزشگاه آزادی یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به سازمان توسعه و تجهیز پرداخت می‌کند. این رقم برای یازده بازی و همچنین جام حذفی چیزی حدود 20 میلیارد تومان است.

5. هزینه تجهیزات برای نصب تبلیغات
نکته مهمی که باشگاه پرسپولیس در نظر نمی‌گیرد، مسئله استفاده از تجهیزات برای نصب تبلیغات محیطی است. به عبارتی کارگزار سرخپوشان تجهیزاتی را در اختیار پرسپولیس قرار داده که هزینه اجاره داشته و این را هم باید از رقم درآمدزایی پرسپولیس کسر کرد.

6. بدهی پرسپولیس به اسپانسرهای قبلی
بدیهی است یکی از مهمترین ابزار درآمد زایی باشگاه‌های ورزشی استفاده از فضاهای تبلیغاتی بر روی پیراهن باشگاه‌ها است. در حالی که باشگاه پرسپولیس پس از انعقاد قرارداد با کارگزار، برای مدتی فضایی که باید در اختیار کارگزار قرار می‌داد را به سایر برندها واگذار کرده و درآمد ناشی از آن توسط مدیران پیشین باشگاه وصول و خرج شده بود که از جمله این موارد می توان به تبلیغ «اوانو» و همراه اول در پشت پیراهن و بانک گردشگری بروی پیراهن اشاره کرد که باعث شد فضا در اختیار کارگزار قرار نگیرد.

7. فروش فضاهای تبلیغاتی از گذشته
باشگاه پرسپولیس پس از اینکه با کارگزار قرارداد امضا کرد، برای مدتی تبلیغاتی مختلف را روی پیراهن و سایر فضاهای خود مورد استفاده قرار می‌داد. از جمله این تبلیغات «اوانو» بود که باعث شد فضا در اختیار کارگزار قرار نگیرد.

8. امضای قرارداد در میانه فصل
پرسپولیس در ۱۴ آذر ۱۴۰۰ قرارداد با ایده پویان ماژ را امضا کرد و این در حالی بود که دو ماه پیش لیگ برتر آغاز شده بود و پرسپولیس هم چهار بازی خانگی را انجام داده بود. به عبارتی سرخپوشان همه ارقام این چند بازی را هم از دست دادند.

9. حذف از لیگ قهرمانان آسیا
پرسپولیس با حضور در لیگ قهرمانان آسیا حداقل شش بازی بین المللی برگزار می‌کرد که بینندگان تلویزیونی بسیار بیشتری از بازی‌های لیگ برتر می‌داشتند اما حذف از لیگ قهرمانان آسیا باعث شد تا پرسپولیس درآمد مربوط به این مسابقات را هم از دست بدهد.

10. حق کارگزاری برای طرف مقابل
آخرین موضوعی که می‌توان به آن اشاره کرد حق شرکت کارگزار در راستای قراردادهای منعقد شده است که معمولا درصدی از درآمدها را شامل می‌شود. به طوری که با کاهش درآمد نیز سهم کارگزار کاهش می یابد و این در حالی است که کارگزار مبلغ 20 میلیارد تومان نیز به عنوان پیش پرداخت در ابتدای قرارداد به باشگاه پرداخت و تا پایان فصل نیز مبلغی بیش از 125 میلیارد تومان درآمدزایی کرده است؛ نکته عجیب اینکه رضا درویش مدعی است کارگزار تنها 10 میلیارد تومان برای باشگاه درآمدزایی داشته است!

باتوجه به تمام این تفاسیر، با برطرف شدن موانع موجود و برنامه ریزی صحیح و داشتن فرصت کافی جهت جذب اسپانسر، دستیابی به رقم 630 میلیارد در سال شاید امکان پذیر باشد.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/149844
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
Abbas

0

2

8 ماه پیش

امسال شاید چون کرونا فورکش کرده و با ورود تماشاگر بازیها گرمتر میشود.


علیرضا حسین پور

0

3

8 ماه پیش

باشگاه باید یه اسپانسر خوب بگیره که بتونه بار مالی خوبی برای پرسپولیس داشته باشه، چون حق پرسپولیس این نیست که چندرقاز میدند پرسپولیس بهترین تیم ایران است باید اسپانسر قوی داشته باشه که از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشند


بابک اعتمادیان

0

3

8 ماه پیش

هر کی میاد سر کار میگه مدیر قبلی تو قرارداد با کارگزار از حق تیم دفاع نکرد . همه شون سهم میگیرن هوادارا رو سر کار میزارن یه چرخه باطل که مدام تکرار میشه اخرشم درست نمیشه

بازی های پرسپولیس

0-0

پرسپولیس

آلومینیوم

چهارشنبه, 12 بهمن
ساعت 15:45

ورزشگاه : آزادی

داور : مرتضی منصوریان

نظرسنجی

موافق بازی پرسپولیس با مهره‌های امید برابر صنعت نفت هستید؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 یورگن لوکادیو 6
2 گئورگی گولسیانی 3
3 محمد عمری 3
4 سعید صادقی 2
5 دانیال اسماعیلی‌فر 2
6 میلاد سرلک 1
7 شیخ دیاباته 1
8 سینا اسدبیگی 1
9 امید عالیشاه 1
نام بازیکن تعداد گل
1 گئورگی گولسیانی 1
2 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
برنامه بازی ها

هفته 18 لیگ برتر

چهارشنبه, 12 بهمن

تراکتور 1 - 0 فولاد 14:00
ملوان 1 - 0 نساجی 15:00
سپاهان 4 - 1 گل گهر 15:00
پرسپولیس 0 - 0 آلومینیوم 15:45

پنجشنبه, 13 بهمن

پیکان 0 - 0 نفت م.س 15:00
مس رفسنجان 0 - 0 ذوب آهن 15:00
مس کرمان 2 - 3 استقلال 17:00
صنعت نفت 0 - 1 هوادار 17:00

یک شانزدهم جام حذفی

سه شنبه, 20 دی

پرسپولیس 2(4) - 2(2) ون‌پارس اصفهان 15:00
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 سپاهان 18 17 36
2 پرسپولیس 18 14 36
3 استقلال 18 9 33
4 گل گهر 18 5 30
5 تراکتور 18 4 29
6 مس رفسنجان 18 5 25
7 آلومینیوم 18 4 25
8 فولاد 18 2 24
9 هوادار 18 -2 22
10 نساجی 18 -4 21
11 ملوان 18 -5 21
12 پیکان 18 -5 20
13 ذوب آهن 18 0 19
14 مس کرمان 18 -7 14
15 صنعت نفت 18 -12 11
16 نفت م.س 18 -25 11
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال