ارتش سرخ دات کام

اخبار

پایان تلخ عامل اختلاف برانکو و سکوه ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 12 اظهار نظر

-

2 ماه پیش

پایان تلخ عامل اختلاف برانکو و سکوها

ارتش سرخ دات کام :
پایان تلخ عامل اختلاف برانکو و سکوها
ظهور در 16 سالگی و پایان در ابتدای 30 سالگی: سرنوشت یکی از بازیکنان خاص بعد از انقلاب فوتبال ایران.

نشریه سان وقتی جرج بست در سن 59 سالگی و بعد از سپری کردن یک زندگی عجیب و مملو از اشتباه فوت کرد، برایش تیتر زد "خودت خواستی جرج". شب گذشته اگرچه فرشاد احمدزاده تلاش کرد هنگام دیدن تصویری مشترک با محسن مسلمان بغض کند و البته خیلی هم در این مسیر موفق نبود، اما مرور مسیر زندگی این بازیکن نکات خاص قابل توجهی هم به همره دارد. گلزنی در مقابل تیم افشین قطبی با لباس سبز ذوب آهن در ورزشگاه آزادی با یک ضربه فنی و تماشایی، خبر از ساخت و پرداخت یک استعداد جدید در فوتبال ایران می داد.

ستاره ای با تم فوتبالی سنتی، یک شماره 10 خلاق و فانتزی که خیلی زود و در سن نوجوانی خودش را در بین بازیکنان مهم فوتبال ایران مطرح ساخت. بعد از سپری کردن دوره سربازی در لباس ملوان، مهم ترین اتفاق دوران ورزشی محسن مسلمان رقم خورده و او در سن و سال پایین و با صلاحدید علی دایی راهی پرسپولیس شد.

آقای مهندس یک نیم فصل درخشان را در جمع قرمزپوشان سپری کرده و علیرغم ناکامی در کسب عنوان قهرمانی، بازیکن محبوب هواداران این تیم لقب گرفت. اما در روزهایی که اخبار حاکی از انتقال احتمالی این ستاره جوان به استقلال بود و حتی او مدعی شد اگر علی منصور سرمربی این تیم باشد با هزار تومان هم آبی پوش می شود، انتقال ناموفق به فولاد در دستور کار او قرار گرفت.

اما یک سال بعد بود که داستان اصلی محسن مسلمان در فوتبال ایران آغاز شد. انتقال به پرسپولیس علیرغم میل باطنی برانکو و با تصویری عجیب و خشمانی مانند یک کاسه غرق خون، دوباره نام این ستاره خلاق را در فوتبال ایران ترند کرد. در تابستان سال 94 بود که اگرچه ابتدا برانکو نام این بازیکن را پس زد، اما او خیلی زود معمار یکی از جذاب ترین تیم های تاریخ این تیم نام گرفت.

زیر نظر تمرینات طاقت فرسای سرمربی کروات، سبک بازی محسن مسلمان به شکل محسوسی تغییر کرد و او دیگر فقط یک هافبک خلاق و البته ایستا در مرکز میدان با شعاع حرکتی محدود نبود. او در تمامی نقاط زمین دیده شده، تکل می زد، بیشتر از همه می دوید و یک هافبک باکس تو باکس باکیفیت شده بود.

در نایب قهرمانی خاطره انگیز و پرسپولیس، آن نمایش های فراموش نشدنی و هجومی و البته برتری انتقام گونه از استقلال، محسن مسلمان یکی از مهم ترین عناصر ترکیب برانکو بود. البته همان فصل نیز برخی از رفتارهای خاص و پرحاشیه این بازیکن، از شادی عجیب با فرشاد احمدزاده در انزلی یا مقابل چشم علی دایی و البته در دربی با چاشنی درگیری با رحمتی، همچنان آزاردهنده بود و البته زیر سایه درخشش او در میانه میدان، پنهان.

فصل بعد بالاخره بعد از 9 سال نوبت قهرمانی قرمزپوشان فرا رسید و محسن مسلمان با ارسال های دقیق و قدرت رهبری تیمش در میانه میدان، یکی از بهترین بازیکنان لیگ ایران لقب گرفت. این درخشش تا حدی فرا رفت که حتی منتقدان سرسخت این بازیکن نیز او را لایق قرار گرفتن در لیست تیم ملی می دانستند. اما مطابق انتظار، هر از چندگاهی اخبار حاشیه ای از جمله درگیری با علی علیپور، نارضایتی برانکو و ساختن باندی با رفقای نزدیک در بدنه تیم در مورد محسن مسلمان شنیده می شد.

و بالاخره فصل سوم و تبدیل شدن این بازیکن به مهم ترین مشکل برانکو در رختکن پرسپولیس. یک درگیری بی دلیل با زلاتکو، نام او از لیست بازیکنان اصلی خارج کرد و علیرغم بسته شدن پنجره نیز برانکو تمایلی به استفاده از مهندس محبوب خود نشان نمی داد. اما به هر حال محسن مسلمان مرد محبوب سکوهای هواداری بود و حتی در روزهای پیروزی های بزرگ نیز به شکلی طعنه آمیز توسط هواداران تشویق می شد.

اما یک حاشیه عجیب با نقش آفرینی مترجم برانکو در جریان جشن قهرمانی پرسپولیس، کار محسن مسلمان در ترکیب این تیم را برای همیشه تمام کرد و علیرغم تلاش او برای بازگشت، این بازیکن با تابلوی ورود ممنوع سرمربی اصولگرای تیمش مواجه شد.

جدایی از پرسپولیس به منزله پایان دوران درخشان محسن مسلمان در اوج جوانی و بلوغ فوتبالی بود. در روزهای بازگشت به ذوب آهن، انتقال به سپاهان و در ادامه سایپا، شاید حتی یک خاطره به جز آن اشتباه عجیب در میانه میدان برابر پرسپولیس در ذهن متبادر نمی کند و در فصول بعد تنها تصویری از یک چهره بی انگیزه و به نظر تمام شده روی نیمکت تیم های مختلف از محسن مسلمان مخابره می شد

در یک دهه اخیر ستاره های بااستعدادی مانند محسن مسلمان، پیام صادقیان، رضا حقیقی و ... در ترکیب پرسپولیس قادر به بهره بروی از همه استعداد خود نبودند و در این میان شاید رامین رضاییان خوش شانس بود که حداقل خیلی زود در بسیاری از موارد مسیر خود را تغییر داد. البته محسن مسلمان چند فصل درخشان را در ترکیب پرسپولیس ثبت کرد و یکی از بهترین پاسورهای تاریخ این باشگاه نیز لقب گرفت که این خود دستاورد بزرگی است.

معمار تیم جذاب برانکو، مهندس آن پرسپولیس هجومی و بی رقیب و هافبکی که ارسال های بی نقصش یاد محسن عاشوری را در ذهن زنده می کرد، حتما در سال های اخیر به اندازه کافی فرصت داشته که اشتباهات خود را مرور کند. اگرچه فوتبال در ایران و جهان در سال های اخیر به صورت ذاتی میل به حذف آن هافبک های شماره 10 خلاق، فانتزی و البته ایستا را داشته و بیشتر خواهان بازیکنانی است که 90 دقیقه از حرکت نمی ایستند، اما 28-9 سالگی نیز قطعا زمان مناسبی برای وداع با سطح اول فوتبال ایران برای محسن مسلمان نبود.

البته شاید هم سقف فوتبال مسلمان همین بوده و او در سال های بعد فرصت داشت زیر نظر سرمربیانی مانند امیر قلعه نویی یا علیرضا منصوریان در سپاهان و ذوب آهن، سبک بازی خودش را ثابت کند و این اتفاق رخ نداد. اصولا چنین بازیکنانی در دنیای فوتبال اگرچه چشم نواز بازی کرد و به شدت مورد توجه هواداران قرار دارند، اما چندان باب میل سرمربیان نیستند و عدم تلاش صد در صدی و صرفا تکیه بر استعداد فانتزی، معمولا آنها را بعد از درخششی چشمگیر، به سرعت از سطح اول فوتبال دور می کند.

میل غیرقابل انکار به دراماتیک دیدن اتفاقات فوتبالی گاهی موجب به خطای دید هواداران عامه فوتبال می شود. محسن مسلمان اگرچه بازیکن بااستعدادی بود، اما تلاش چندانی برای گسترش توانایی های خود نکرد و اگر نخواهیم همه چیز را احساسی ببینیم، اصولا سرنوشت چندان خوبی برای چنین بازیکنانی در دنیای فوتبال رقم نمی خورد.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/153855
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
علیرضا بهاری

0

1

2 ماه پیش

باند بازی های غیر فوتبالیا و هم مسایل دیگه ک نمیشه حرف زد رو روی این مربی مردمی وارد کردند.یکم کمتر قضاوت کنیم و با عینک خودموون همه چیزا نبینیم و از دور بگیم لنگش کن.ممنون


علیرضا بهاری

-1

0

2 ماه پیش

سلام عزیزم یحیی را قاطی نکن.شما خودت حاشیه درست نکن.از کجای باشگاه خبر داری ک یحیی را بااین همه سابقه متهم ب حاشیه رفتتن میکنی؟هم پارسال و بخصوص امسال بیشتترین فشار رو خارج از فوتبال و زمین بهش وارد کردن.هم از لحاظ کارشکنی ها و باند بازژ


مهدی‌قزوین

0

3

2 ماه پیش

خودکرده را تدبیر نیس...؟قدرخودشو ندونست وگرنه میتونستی اسمشو جاودانه کنه پتانسیلشو داشت!


msa

-2

1

2 ماه پیش

یادش بخیر مهندس پرسپولیس حیف صدحیف میتونست تاسه سال دیگه جولان بده اما برانکو بدجوری باش لج کرد


سرخدل عاشق

0

2

2 ماه پیش

سزای نمک خوردن و نمکدون شکستن همینه فوتبالش تموم شده بود ولی برانکو با تمرینات زیاد و سخت اینقد سر حالش کرده بود که از فوتبال لذت میبرد ولی بعد رفتن طارمی افسردگی گرفت چون هدف نداشت و زود اشباع شد و دل به حواشی داد ایراد البته اساسی تره...دید حرفه ای و بلند مدت نیست همه اش واکنشها و تصمیمات احساسی و زودگذر... پیشکسوتان میلان تو اون سن اومدن ایران از برندشون در جهت منافعشون استفاده کردن با اینکه پیر بودن ولی فیزیک خوبشون رو حفظ کرده بودن یعنی تا جایی که امکان داره از اعتبارشون به نحو احسن استفاده میکنن تو شغلت فوتباله بیا و برنامه درستتو پیاده کن تا مثلا چهل سال بتونی بازی کنی هدف برا خودت درست کن مثلا درخشش تو ایران و اثبات خود به آسیا و لژیونر شدن و تلاش برا اثبات تو فوتبال بین المللی و بعدش به دست آوردن یه اعتبار و برند و تا آخر عمر از اون برند استفاده کردن...ولی اینا با دو تا تعریف خودشون رو گم میکنن طرف تو پرسپولیس استقلال میدرخشه یه پیشنهاد چند برابری مثلا یه تیم صنعتی میده بخاطر منافع کوتاه مدت جمع میکنه میره تو فکر این نیست مثلا تو پرسپولیس توقعات و حمایتها بالاست امکان موفقیت و دیده شدن هم بالاست خودش یه ویترنه عالیه ولی با یه تصمیم اشتباه یا درگیر شدن با حواشی به اعتبار و عمر دوران حرفه ایت صدمه میزنی مثل همین یحیی که اول اومد از داشته های تیم استفاده کرد ولی از پارسال درگیر حواشی شد امسال هم همینطور نتیجه هم مشخصه عدم تمرکز و یاس و ناامیدی و انرژی منفی و در نهایت پایان عمر مربیگری تو پرسپولیس...


پرواز

-1

5

2 ماه پیش

کاش یکی پیدا می شد نفراتی چون صادقیان.مسلمان حقیقی و... رو احیا می کرد ولی چه فایده که تو ایران کسی برای بلند کردنت نیست همه برای زمین کوبیدنت کمر همت می بندند.همین قاعدی هم چند بار تالب پرتگاه رفته و برگشته چون به استقلال برگشته هرکه از پرسپولیس و استقلال رفت دیگر اون بازیکن سابق نمی شود مخصوصا کسانی که با غضب رفتند.جوانانی مثل عمری باید خیلی حواسشون باشه که سر دچار همچین آدمایی نشن و بیشتر باید ازشون مراقبت کرد چون اطرافیان ناباب و کمی غفلت آدمو از عرش به فرش می رسونند.


پرسپولیس

0

9

2 ماه پیش

برانکو از چوب بازیکن بی نظیر میساخت


مهدی

0

10

2 ماه پیش

یادت بخیر برانکو و پرسپولیس هجومی


محسن ابراهیمی صدقیانی

0

4

2 ماه پیش

هنوزم دلم از رفتن مسلمان،پیام صادقی ورضا حقیقی به درد میاد چه عاملی باعث کوچ ومحو شدن پیام و.مسلمان شد اصلا هیچکس دلیل اصلی کوچ این عزیزان بصورت واقعی بیان نکرد


احمد نوری اسرمی

0

9

2 ماه پیش

مسلمان هم قدر خودشو ندونست و نابود شد . ستاره هایی که برانکو ساخت هیچ مربی تو ایران نساخت


اُمید عراقی

-4

4

2 ماه پیش

بدی یحیی اینه که با بازیکن لج میکنه حتی به ضرر تیم


مهرداد

-10

25

2 ماه پیش

یحیی انگشت کوچیکه برانکو هم نیست

بازی های پرسپولیس

3-1

هوادار

پرسپولیس

پنج‌شنبه, 4 خرداد
ساعت 18:30

ورزشگاه : پاس قوامین

داور : علی صفایی

نظرسنجی

نتیجه دربی صد و یکم؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 مهدی ترابی 7
2 یورگن لوکادیو 6
3 سعید صادقی 6
4 گئورگی گولسیانی 6
5 محمد عمری 4
6 شیخ دیاباته 3
7 میلاد سرلک 2
8 سینا اسدبیگی 2
9 دانیال اسماعیلی‌فر 2
10 امید عالیشاه 1
11 مهدی عبدی 1
12 وحدت حنانوف 1
13 لئوناردو پریرا 1
14 عیسی آل‌کثیر 1
15 علی نعمتی 1
16 سروش رفیعی 1
نام بازیکن تعداد گل
1 گئورگی گولسیانی 4
2 عیسی آل کثیر 3
3 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
4 سیامک نعمتی 1
5 مهدی ترابی 1
6 وحید امیری 1
برنامه بازی ها

هفته 30 لیگ برتر

پنج‌شنبه, 28 اردیبهشت

فولاد 2 - 2 آلومینیوم 18:00
نفت م.س 5 - 1 ملوان 18:00
ذوب آهن 3 - 3 هوادار 18:00
استقلال 7 - 1 تراکتور 18:00
پیکان 1 - 1 مس رفسنجان 18:00
گل گهر 0 - 1 صنعت نفت 18:00
مس کرمان 1 - 2 سپاهان 18:00
نساجی 0 - 4 پرسپولیس 18:00

فینال جام حذفی

چهارشنبه, 10 خرداد

پرسپولیس - استقلال 18:30
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 پرسپولیس 30 33 66
2 سپاهان 30 32 65
3 استقلال 30 30 62
4 تراکتور 30 8 52
5 مس رفسنجان 30 13 47
6 گل گهر 30 4 45
7 آلومینیوم 30 5 40
8 فولاد 30 2 40
9 ذوب آهن 30 1 36
10 هوادار 30 -10 33
11 پیکان 30 -16 28
12 ملوان 30 -19 27
13 نساجی 30 -18 26
14 صنعت نفت 30 -14 25
15 مس کرمان 30 -14 22
16 نفت م.س 30 -37 20

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال