ارتش سرخ دات کام

اخبار

کیفیت جای ملیت، حرف درست مربی اسپان ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 10 اظهار نظر

-

3 روز پیش

کیفیت جای ملیت، حرف درست مربی اسپانیایی

ارتش سرخ دات کام :
کیفیت جای ملیت، حرف درست مربی اسپانیایی
حرف‌های مربی اسپانیایی پرسپولیس در جلسه معارفه همه را به داشتن یک مربی حرفه‌ای در فوتبال ایران امیدوار کرد.

رسانه‌ها معمولاً ابتدا حرف‌های بازیکنان و مربیان و مدیران را می‌شنوند و سپس بر اساس آن تحلیل می‌کنند. اما گاهی اوقات حرف‌های خود اعضای خانواده فوتبال یک تحلیل است و هیچ نیازی به نوشتن نظرات نویسنده یا رسانه وجود ندارد.

خوان کارلوس گاریدو مربی اسپانیایی جانشین ویرا مربی برزیلی پرسپولیس شد. مدافع عنوان قهرمانی و پرافتخارترین باشگاه ایران که همیشه باید برای قهرمانی بجنگد. مرد برزیلی کارنامه خوبی داشت اما به هر حال رفت و پرسپولیس چاره‌ای جز انتخاب جانشین برای او نداشت.

وقتی ملیت گاریدو اعلام شد، برخی نگران شدند چرا که مربیان اسپانیایی قبلی شاغل در ایران چندان موفق نبودند. البته که این مقایسه درست نیست چرا که هر کسی را باید سر جای خود و در زمان خود امتحان کرد. گاریدو هنوز در ایران کار نکرده و هندوانه دربسته است.

اما او در جلسه معارفه روبروی خبرنگاران حرف‌هایی زد که همه را به داشتن یک مربی با رفتار و افکار حرفه‌ای امیدوار کرد. به این فراز از حرف‌های او دقت کنید؛ زمانی که از احتمال آوردن بازیکن هموطنش پرسیدند؛

«من مربی پرسپولیس هستم. جذب بازیکن توسط مدیران باشگاه دنبال می‌شود و به آنچه این نفرات انجام می‌دهند، احترام می‌گذارم. کار آنهاست که چه بازیکنانی بیاورند و مهم نیست این نفرات (بازیکنان) از چه ملیتی باشند. این بازیکنان باید کیفیت خوبی داشته باشند و اگر چیزی به نظرم برسد، خواهم گفت.»

این دقیقاً همان حلقه مفقوده و گمشده فوتبال ماست. چند وقت پیش ساکت الهامی در خبر ورزشی همین بحث را باز کرد، اینکه مگر در رئال کارلو آنجلوتی می‌تواند بگوید من امباپه را نمی‌خواهم؟ اینکه باشگاه‌ها بنا به هزار و یک دلیل از جمله تقویت تیم، بعد اقتصادی و رسانه‌ای ستاره یا حتی ضعیف کردن رقبا، دست به خرید بازیکنانی می‌زنند که مورد نیاز ولی در فهرست سرمربی نیستند.

هیچ مربی در هیچ باشگاه بزرگ و کوچک دنیا مقابل خرید باشگاه موضع نمی‌گیرد. مربی حرفه‌ای باید بر اساس داشته‌ها و پتانسیل تیمش ارنج و سیستم طراحی کند. نمی‌شود شما ابتدا ساختار ذهنی بسازید و سپس بر اساس آن در بازار خرید کنید. پروسه خرید ۱۰۰۱ مشکل و مانع دارد و تیم‌هایی که بر این اساس پیش می‌روند معمولاً ناکام هستند.

به یاد داریم که در زمان یحیی گل محمدی نیز باشگاه لوکادیا را بدون اطلاع او خرید و البته که خریدهایی مثل نبیل باهویی هم بوده اما به عنوان مثال رفتاری که نکونام فصل قبل با خریدهای استقلال داشت و منتظر محمد را نخواست، اصلاً جایی در فوتبال حرفه‌ای و روز دنیا ندارد.

اینکه چون مربی برای یک کشور است باید حتما از همان کشور بازیکن بیاورید که دیگر اصلا همه جای دنیا قفل است! اما متاسفانه هنوز در فوتبال ما بومی گرایی جا دارد و مربیان با اتوبوس با خود بازیکن می آورند!

ولی سوالی که فوتبال دوستان در واکنش به این پدیده دارند چه می‌شود؟ اینکه اگر مربی دخالتی در خرید بازیکن نداشته باشد، یا نیازی به آن بازیکن احساس نکند، چه باید کرد؟ جواب گاریدو به این سوال هم شنیدنی بود؛ «مجدداً می‌گویم؛ من مربی پرسپولیس هستم. باشگاه مدیرعامل و مدیر فنی دارد و آنها تصمیمات را می‌گیرند. یک تصمیم مهم این است که مربی جدید بیاورند و پس از آن، به او می‌گویند این تیم اصلی ماست؛ این گروه از بازیکنان قصد جدایی دارند و ممکن است در این پُست‌ها جای خالی داشته باشیم؛ نظر شما چیست؟ آن زمان نظرم را می‌گویم.»

این دقیقاً از همان حرف‌هایی است که نیازی به تحلیل ندارد. خودش یک تحلیل و یک دکترین است. یک درس برای مربیان ما که بدانند مربی حرفه‌ای از قلب بهترین فوتبال جهان چطور فکر می‌کند و چطور بار آمده است. اینکه در فوتبال علمی و تخصصی هر کس باید کار خود را بکند و در ورزش تیمی روحیه تعامل و همکاری مهم‌ترین عامل موفقیت است.

حتی سرمربی تیم هم به خود اجازه نمی‌دهد در اموری که به او مربوط نیست، دخالت کند. آشکارا می‌گوید اگر نظرم را بخواهند می‌گویم وگرنه به من ارتباطی ندارد که دخالت کنم. اگر فقط همین یک جمله را همه مربیان ما سرلوحه و الگوی خود قرار دهند، ببینید که فوتبال ما با این استعدادها به کجا خواهد رسید! مربیانی که برای حفظ جایگاه خود تا دربان باشگاه یا آبدارچی را خودشان انتخاب می کنند تا مبادا ...!

و حالا فصل الخطاب حرف‌ها و گل طلایی گاریدو که باعث شد امیدوارانه به آینده او نگاه کنیم. همانطور که مورایس در کنفرانس‌های قبل از بازی با حرف‌هایش، حتی قبل از به زمین آمدن سپاهان و محک توانایی فنی او، جای خود را به عنوان یک مربی حرفه‌ای در دل هواداران باز کرد؛ «وقتی باشگاه در حال جذب بازیکنان جدید است، همه باید سکوت را حفظ کنند؛ از جمله خودم! باید همیشه در دسترس باشم تا هر گاه مدیر فنی نیاز داشت، نظرات فنی خودم را اعلام کنم و حتماً چنین کاری را انجام می‌دهم. باید به اینکه هر کسی چه وظیفه‌ای دارد، احترام بگذارم و می‌خواهم به کارم احترام گذاشته شود. من کاری را که مدیرعامل یا مدیر فنی انجام می‌دهد، انجام نخواهم داد و کار خودم را می‌کنم.»

جمله «مدیر فنی یعنی کشک!» را به یاد دارید؟ این تفاوت فرهنگ فوتبال ما با فوتبال روز دنیاست. اینجا ما فرد محور هستیم و همه چیز را حول و حوش یک نفر می‌سازیم و وقتی آن فرد برود، یا بنا به هر دلیلی نتیجه نگیرد، اساس تیم ما فرو خواهد ریخت. اما فوتبال در همه جای دنیا یک ورزش تیمی است و آدم‌ها باید سر جای خود درست انتخاب شوند و مهمتر از آن در طول قرارداد با یکدیگر همکاری کنند.

همین نگاه حرفه‌ای و فرهنگ حاکم بر ذهن آقای گاریدو اگر در مرحله عمل هم اجرایی شود، پرسپولیس صاحب یک مربی خوب شده که می‌تواند این باشگاه را یک گام به جلو ببرد. گرفتن نتیجه مرحله بعدی است. همه ما هنوز از ساختاری که برانکو در پرسپولیس بنا نهاد حرف می‌زنیم، ساختار اگر درست باشد نتیجه هم در پی دارد. گاریدو حداقل در این یک جلسه معارفه نمره قبولی گرفت.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/160739
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
سعید مالکی

0

3

2 روز پیش

درود بر شرفت درویش حفاظت از کیان پرسپولیس بزرگ وظیفه همه ماست خوشحالم که برای بزرگی پرسپولیس تلاش میکنید. امثال ترابی و اسماعیلی فر ها میاند و میرند این نام بزرگ پرسپولیس است که می‌ماند


سعید مالکی

0

2

2 روز پیش

کارهای درویش درسته حفظ شخصیت و جاسگیگاه


سعید مالکی

0

2

2 روز پیش

کارهای درویش درسته شخ


Arad

0

2

2 روز پیش

امیدوارم هنیطور که شما میگی باشه آقای محمد بابایی


محمد

-6

1

3 روز پیش

همه چرت هیچی یحیی گل محمدی نمیشه و بازیکنان فقط علی دایی کریمی سید جلال حسینی هادی نوروزی تمام


محمدبابایی

-1

7

3 روز پیش

ماهوادارهابایدشرایطودرک کنیم چندساله تیمهای رقیب تامیفهمن پرسپولیس رفته سراغ فلان بازیکن براضربه زدن به تیم میان آتیش میسوزونن ویابازیکن میپره ودرحالت دیگه رقمش فضایی میشه که بازهم به نتیجه نمیرسه وبی اصالتهابه نیت شومشون میرسن العان مطمئنم پرسپولیس کارشوداره انجام میده ومنتظره تاچندروزدیگه همه خریدهاشوبه نتیجه برسونه ویکدفعهتویکروزهمه روبه امضابرسونه ومعرفی کنه تاهفته دیگه کمه کم۴تاخریدمعرفی میشه رقباهم وقتی باخبرمیشن که کارازکارگذشته ودیگه نمیتونن کرم بریزن شماهوادارهاکه میدونید:ماهمیشه قهرمانیم❤️❤️❤️❤️❤️❤️


غلامرضا نادرخانی

-1

6

3 روز پیش

با سلام خوشحالم که دوباره یک سر مربی با کلاس وجنتلمن داریم و البته فهمیده وباهوش امیدوارم که تیم دوباره با این مربی اوج بگیره برا آسیا و با متنی که خواندم بیشتر به درایت و کاردانی مدیرعامل تیم آقای درویش پی می‌بریم که ساختار خوبی برا باشگاه درست کرده که البته اینرو تو سالها ی قبل شاهد بودیم اگر مغرضانه قضاوت نکنیم به نظر من نمره خوبی میاره ویکی از بهترین وکاربلترین مدیرعامل های باشگاه هستند که کارشون به نهو احسن انجام داده


منوچهربختیاری

-4

7

3 روز پیش

میگم این آقای درویش نکنه دوباره محرم اومد و اون دوباره رفته کربلا..ماهرسال محرم که میشه این مشکل را با آقای درویش داریم..باباتمام تیمها یارگیری کردن کجایی خوش سفر..ماهنوزاندرخم یک کوچه ایم....بخدادقیق نمیدونیم خروجیهامون کیاهستن، ورودیهامون کیا،البته بجز اون یکی دوتای بیشرف که خروج کردن ..آقای درویش چندروزدیگه قرعه کشی لیگ شروع میشه،اماتوهنوزهیچ کاری واسه تیم نکردی.نه اردوی تیم شروع شده،نه تمرینات شروع شدن..آخه شماداریدچه گلی به سر این تیم مظلوم وهواداران بیشمارش میزنید....آقاکربلاتوسرت بخوره بیاوضعیت تیمومشخص کن...


مهدی

-3

8

3 روز پیش

درود به شرفش حقیقت و راست گویی در عین حال مختصر و مفیدگویی، اگرهم نتیجه نگیریم به خاطر رفتن بازیکنان خوبمون بازهم دمت گرم اقای درویش دمت گرم مستر گاریدو دمت گرم حسین بادامکی


حسین محسنی پور

0

7

3 روز پیش

افرین

بازی های پرسپولیس

0-1

پرسپولیس

مس رفسنجان

شنبه, 12 خرداد
ساعت 19:00

ورزشگاه : آزادی

داور : امیر عرب براقی

نظرسنجی

موافق جدایی ستاره‌هایی که ارقام نجومی از باشگاه طلب می‌کنند هستید؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 عیسی آل‌کثیر 7
2 گئورگی گولسیانی 6
3 شهاب زاهدی 6
4 محمدحسین کنعانی‌زادگان 6
5 اوستون ارونوف 6
6 مهدی ترابی 2
7 دانیال اسماعیلی‌فر 2
8 علی نعمتی 1
9 سعید صادقی 1
10 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
11 یاسین سلمانی 1
12 محمد عمری 1
13 امید عالیشاه 1
14 نبیل باهویی 1
15 مسعود ریگی 1
نام بازیکن تعداد گل
1 عیسی آل‌کثیر 3
2 مهدی ترابی 1
3 دانیال اسماعیلی‌فر 1
4 اوستون ارونوف 1
نام بازیکن تعداد گل
1 سعید صادقی 2
2 امید عالیشاه 1
برنامه بازی ها

هفته 30 لیگ برتر

شنبه, 12 خرداد

پیکان 0 - 2 استقلال 19:00
استقلال خوزستان 3 - 1 هوادار 19:00
ملوان 1 - 1 آلومینیوم 19:00
صنعت نفت 0 - 3 تراکتور 19:00
گل گهر 1 - 2 ذوب آهن 19:00
سپاهان 4 - 1 شمس آذر 19:00
پرسپولیس 1 - 0 مس رفسنجان 19:00
نساجی 0 - 1 فولاد 19:00

یک هشتم جام حذفی

جمعه, 07 اردیبهشت

آلومینیوم 4(6) - 4(5) پرسپولیس 18:15

هفته 6 لیگ قهرمانان آسیا

سه‌شنبه, 14 آذر

پرسپولیس 1 - 2 الدحیل قطر 19:30
استقلال تاجیکستان 1 - 1 النصر عربستان 21:00
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 پرسپولیس 30 27 68
2 استقلال 30 25 67
3 سپاهان 30 27 57
4 تراکتور 30 21 56
5 ذوب آهن 30 0 42
6 ملوان 30 5 41
7 شمس آذر 30 0 39
8 آلومینیوم 30 -7 38
9 گل گهر 30 2 36
10 مس رفسنجان 30 -5 35
11 نساجی 30 -9 29
12 هوادار 30 -17 29
13 فولاد 30 -20 29
14 استقلال خوزستان 30 -11 28
15 پیکان 30 -13 27
16 صنعت نفت 30 -25 21
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 النصر عربستان 6 6 14
2 پرسپولیس 6 0 8
3 الدحیل قطر 6 0 7
4 استقلال تاجیکستان 6 -6 3

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال