ارتش سرخ دات کام

اخبار روزانه

درخشان: با پیکان، پرسپ ...

نویسنده : ارتش سرخ

-

نظرات : 0 اظهار نظر

-

9 سال پیش

درخشان: با پیکان، پرسپولیسِ کرانچار را بردم، در فوتبال ما جایی برای او نیست/کجا یک مورد مشکوک از من سراغ دارید؟

ارتش سرخ دات کام :
درخشان: با پیکان، پرسپولیسِ کرانچار را بردم، در فوتبال ما جایی برای او نیست/کجا یک مورد مشکوک از من سراغ دارید؟
حمید درخشان در گفت وگویی در مورد حضورش در پرسپولیس، اعتراض برخی هواداران پرسپولیس به حضور او در این تیم، شایعه اختلافش با علی دایی، پیشکسوتان پرسپولیس، بحث حضور علی کریمی در پرسپولیس و ... صحبت های زیر را انجام داد.

بعد از 17 سال دوباره در قامت سرمربی پرسپولیس به این تیم برگشتید.
دقیقاً، بعد از سال 76 که پرسپولیس را قهرمان کردم دیگر مسئولیت فنی نداشتم. البته چند بار به عنوان عضو کمیته فنی حاضر بودم ولی رسماً کار فنی نمی کردم. واقعاً 17 سال زمان زیادی برای دوری از پرسپولیس است.

در این سال ها فضای پرسپولیس چقدر فرق کرده؟
خیلی فرق کرده و نسل عوض شده، امکانات عوض شده، تکنولوژی پیشرفت کرده، رسانه ها زیاد شدند، پول بیشتری آمده است و ...

انسان ها هم فرق کرده اند؟
بله، البته ما آدم های بدی نداریم اما خیلی ها تحت تأثیر عوامل بیرونی قرار می گیرند و تأثیرپذیر هستند. متأسفانه جو خوبی در فوتبال ما وجود ندارد و دیگر خبری از اعتماد، اعتقاد و تعهد نیست.

هواداران پرسپولیس هم عوض شده اند؟
متأسفانه بله. هواداران دیگر تاب و تحمل گذشته را ندارند و صبور نیستند که همین مسئله مشکل ساز است. من این مسئله را لمس کردم و متوجه شدم که هواداران چقدر عجول هستند، هواداران همه چیز را سریع و زود می خواهند اما فوتبال فلسفه خودش را دارد و باید در آن حوصله داشت.

ظاهراً اعتراض هواداران روی شما اثر گذاشته و از آن ناراحت هستید؟
تماشاگر حق دارد که فریاد بزند و انتخاب کند. این موضوع از نظر من مشکلی ندارد اما شاید به هوادار در مورد حمید درخشان اطلاعات کمی داده شده است. شاید اگر اطلاعات کامل تری به هوادار می رسید این حرکت را نمی کردند. هوادار نمی داند حمید درخشان برای پرسپولیس چه کار کرده، چقدر گل زده، در جام باشگاه های آسیا و در جام باشگاه های تهران بازی کرده است. شاید خیلی ها حتی سن شان به این مسائل قد نمی دهد و نمی دانند من در چه پستی برای پرسپولیس بازی می کردم، هواداران فریاد می زنند اما اشکالی ندارد.

این احساس وجود دارد که بین دایی و درخشان کدورت وجود دارد.
چه دلیلی دارد که ما با هم بد باشیم؟ این فلسفه غلطی است که بگویند ارتباط من و دایی بد است. هر دوی ما در یک جا خدمت می کنیم و حرفه ما یکی است، ایشان سرمربی است و من هم هستم. در اتحادیه کانون مربیان همه از یک دید نگاه می کنند به این قضایا اما در دنیای حرفه ای از این نوع جابه جایی ها زیاد اتفاق می افتد. من و دایی با هم دوست هستیم و ارتباط داریم و هیچ حساسیتی روی هم نداریم که خدای نکرده اتفاقی رخ دهد.

قرار بود با دایی تلفنی صحبت کنید؛ این تماس اتفاق افتاد؟
قرار بود این اتفاق رخ دهد اما باید یکسری مسائل هم رعایت شود. من، دایی را به پرسپولیس آوردم و مربی او بودم ضمن اینکه از نظر سنی هم از دایی بزرگتر هستم ولی در مجموع هدف هر دوی ما کمک به پرسپولیس است. در یک مقطع دایی سرمربی پرسپولیس بود که از زحمات او تشکر می کنم، یک مقطع هم من سرمربی پرسپولیس هستم و بعد از چند وقت هم شخص دیگری سرمربی پرسپولیس می شود. این طبیعت زندگی حرفه ای است و این چرخش وجود دارد.

خیلی ها اعتقاد دارند حمید درخشان رزومه کاری ندارد، باید یک مربی را با رزومه اش قضاوت کرد یا کار فنی اش؟
من موافق این هستم که یک مربی را با رزومه اش بسنجیم، اما آیا هرکسی در این مملکت پست گرفته با رزومه بوده؟! یک نفر تیمی را به لیگ یک فرستاده اما فصل بعد تیم گرفته یا چند سال تیم ها را لیگ یکی کرده ولی باز هم تیم می گیرد. حالا که به من رسید رزومه خواستند؟ البته ایرادی ندارد من سال 76 پرسپولیس را قهرمان لیگ کردم، تیم نوجوانان را برای اولین بار به جام جهانی بردم و تیم هفدهم جدول را در لیگ نگه داشتم، این روزمه من است. البته درخشان برای کار کردن در پرسپولیس نیازی به رزومه ندارد چون جوانی اش را در این تیم گذاشته و از خانواده پرسپولیس است، درخشان که از فضا به پرسپولیس نیامده است!

به نظر شما پیشکسوتان می توانند به پرسپولیس کمک کنند؟

به نظر من پیشکسوتان قابل احترام هستند و باید به آنها احترام گذاشت. همه پیشکسوتان برای پرسپولیس زحمت کشیدند و اگر هم حرفی می زنند حق دارند.

یعنی شما از انتقاد احتمالی پیشکسوتان پرسپولیس استقبال می کنید؟
مسلماً من از انتقاد ها استقبال می کنم چون از روی دلسوزی است و هیچ وقت از روی غرض حرف نمی زنند. اگر هم برخی از انتقادات از روی غرض است حتماً جایی ناراحتی داشته ولی من انتقادات را به دیده منت قبول می کنم. از خانواده پرسپولیس یکی به این تیم آمده و همه پیشکسوتان دست به دست هم بدهند و به پرسپولیس کمک کنند نه به من. حمید درخشان امروز سرمربی است و ممکن است فردا نباشد. در مجموع تمام انتقادات را با جان و دل می پذیرم اما به شرطی که درست و فنی باشد و از روی عناد و خصومت نباشد.

بعضی از سرمربیان قبلی پرسپولیس این ذهنیت را داشتند که پیشکسوتان اگر انتقاد می کنند می خواهند جای آنها را بگیرند، شما هم چنین ذهنیتی دارید؟
انتقادات اگر فنی باشد از آن استفاده می کنم. مسلماً پس از من گزینه دیگری برای سرمربیگری پرسپولیس وجود دارد چون چرخ فوتبال حرفه ای وجود دارد. عملکرد من در آینده نشان می دهد که می توانم به کارم در پرسپولیس ادامه بدهم یا خیر.

اگر از ابتدای لیگ سرمربی پرسپولیس بودید چنین تیمی را می بستید؟
فعلاً این موجودیت پرسپولیس است و باید با آن ساخت. برای نیم فصل قصد داریم چند بازیکن را به تیم اضافه کنیم تا قدرت پرسپولیس بیشتر شود.

شما تا به حال در قامت سرمربی به استقلال نباختید، همین مسئله باعث شد خیلی زود کری خوانی را برای استقلالی ها شروع کنید؟
ما یک حریف دیرینه داریم به نام استقلال، برای هواداران مهم نیست در طول فصل چه اتفاقی می افتد بلکه مهم این است که در دربی اتفاق خوبی رخ دهد. نه تنها من بلکه همه هواداران دوست دارند که در دربی برنده باشیم. می خواهیم تا دربی هم از نظر قدرت و هم از نظر تاکتیکی به شرایط خوبی برسیم و بازی خوبی و تماشاگر پسندی را به نمایش بگذاریم تا هواداران از ما راضی باشند.

بعد از حضور شما در پرسپولیس به عنوان سرمربی این شایعه مطرح شد که قرار است بعد از چند هفته زلاتکو کرانچار به عنوان سرمربی معرفی شود، این موضوع صحت دارد؟
می خواهم موضوعی را با صراحت بگویم تا در آرشیو شما ثبت شود، من با تیم پیکان، پرسپولیس را با کرانچار بردم و همین نتیجه باعث شد کرانچار را عوض کنند. هواداران بدانند من با پیکان کرانچار را بردم که تغییر و تحولات به وجود آمد و دوست خوبمان دایی سرمربی پرسپولیس شد. این از کرانچار که پرونده اش بسته شد. اگر نام یک مربی بزرگ مطرح می شد بیشتر استقبال می کردم. این داستان ها را آنهایی درست می کنند که دوست ندارند من در پرسپولیس حضور داشته باشم و هر روز یک سناریوی جدید می نویسند و می گویند فلانی می آید و فلانی می رود. این مسئله همیشه در فوتبال ما وجود داشته و چیز تازه ای نیست.

پس شما مخالف کرانچار هستید؟
به نظر من اگر فوتبال ما مربی خوب می خواهد دیگر برای کرانچار جایی وجود ندارد. کرانچار هر چه اطلاعات داشت در سپاهان گذاشت و اگر مربی خوبی بود سپاهان حفظش می کرد. نباید مهره سوخته را به جایی برگرداند. نگاه پرسپولیس باید در این مورد عوض شود و تازه باشد نه به مهره های سوخته.

بحث این روزهای پرسپولیس شایعه کم کاری برخی از بازیکنان است، چنین چیزی در تیم شما وجود دارد؟
اصلاً به چنین چیزی اعتقاد ندارم، من به تمام بازیکنانم ایمان دارم و می دانم همه آنها با تمام وجود برای پرسپولیس بازی می کنند. بازیکنان برای من و امثال من بازی نمی کنند بلکه برای نام بزرگ پرسپولیس بازی می کنند.

حالا اگر چنین موضوعی ثابت شود واکنش شما به این مسئله چیست؟
همچین چیزی وجود ندارد و من هم اصلاً نمی توانم این موضوع را در ذهن خود راه بدهم و در ذهنم کوچکترین فکری کنم. بازیکنان من با عشق و قدرت تمرین می کنند و در هفته های آینده جواب این تمریناتشان را می گیرند.

استفاده از نام علی کریمی توسط شما ابزاری بود یا واقعاً روی او برای بازی کردن حساب باز کردید؟
 منکر این نیستیم که کریمی بازیکن با کیفیتی است، من معتقدم کریمی خیلی از فوتبال دور نشده و می تواند به پرسپولیس به عنوان یک رهبر در زمین کمک کند. ما به بازیکنان بزرگ نیاز داریم چون دیدارهای سختی پیش رو داریم. پرسپولیس جوان شده و به این دلیل کریمی می تواند به تیم کمک فنی کند. او یک لیدر بزرگ و تأثیرگذار در زمین است.

مسئله دیگری که در مورد حمید درخشان وجود دارد موضوع منشور اخلاقی است، شایعه شده شما برای حضور در پرسپولیس تعهد دادید، درست است؟
این هم از خبرهایی است که برخی دوستان که به من علاقه دارند منتشر می کنند! کجا یک مورد مشکوک از درخشان سراغ دارید؟ چه زمانی فدراسیون برای این موارد از من دعوت کرده است؟ دوستان از باب کرانچار نتواستند وارد شوند حالا از این باب وارد می شوند. اگر قرار باشد همه مربیان تعهد بدهند من هم تعهد می دهم و اگر کسی چیزی امضا نکند من هم این کار را نمی کنم. متأسفانه برخی ها دوست دارند برای من هر روز داستان درست کنند اما خلع سلاح می شوند. آقایان بهتر است این نوع مسائل را از فدراسیون بپرسند و بعد به کسی تهمت بزنند و با آبروی کسی بازی کنند. این رفتار دور از جوانمردی است.

شما در شرایطی سرمربی پرسپولیس شدید که این تیم باید در لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود، می توانید طلسم ناکامی های پرسپولیس در این مسابقات را بشکنید؟
شما باید ببینید که من چه تیمی را تحویل گرفتم. نباید انتظارات مردم را بالا برد و تیم باید رفته رفته بهتر شود. تیمی که در لیگ خودمان به سختی بالا می آید نباید انتظار داشت که در آسیا قهرمان شود. نمی توانیم خودمان را گول بزنیم. اگر چند بازیکن به پرسپولیس اضافه شوند می توانیم با اقتدار بیشتری وارد لیگ قهرمانان آسیا شویم. البته می بینید که تیم هایی مانند ذوب آهن و سپاهان هنوز نتوانستند اقتدار گذشته را در آسیا داشته باشند. این در شرایطی است که آنها امکانات خوبی دارند و حواشی زیادی هم ندارند.
باید در لیگ قهرمانان آسیا با تیم هایی بازی کنیم که بازیکن 2،3 میلیون دلاری دارند و در همین اصفهان به تیم های ما 3 گل می زنند. ما برای رقابت با چنین تیم هایی باید کار کنیم و بازیکن گران قیمت بگیریم.

کمی هم در مورد عملکرد تیم امید در بازی های آسیایی صحبت کنیم...

عملکردمان خیلی بد بود، متأسفانه برای اینکه بخواهیم به کسی پست بدهیم او را ارزیابی فنی نمی کنیم و فقط به دنبال سفارش دوستانمان هستیم. سال ها است که این اتفاقات در فوتبال ما رخ می دهد و با این رویه پیش می رویم و موفق نمی شویم. کسی را برای تیم امید انتخاب می کنیم که از فوتبال ما شناخت ندارد و فقط چون دوست فلان مربی است او را انتخاب می کنیم.

یعنی چون وینگادا پیشنهاد کی روش بوده او هم در این ناکامی مقصر است؟
ایرادی ندارد که کی روش پیشنهاد بدهد مهم این است که برای انتخاب سرمربی یک فیلتر بگذاریم و بعد کسی را انتخاب کنیم. پیشنهاد دادن که ایرادی ندارد.

به عنوان کسی که سال ها در تیم ملی بازی کردید، فکر می کردید که روزی فوتبال ما از ویتنام چهار گل دریافت کند؟
این مسئله باورپذیر نیست. می دانید چرا این اتفاق رخ می دهد؟ چون ما آهسته حرکت می کنیم و کشورهای دیگر به سرعت حرکت می کنند. آنها به سرعت پیش می روند و ما کُند کار می کنیم. زمانی تیم های سوم و چهارم ما هم ویتنام را شکست می دادند.

شما به عنوان یک هافبک طراح سال ها به مهاجمانی مانند علی دایی پاس گل دادید مثل بازی ایران و ژاپن، حالا خیلی ها اعتقاد دارند حضور درخشان در پرسپولیس آن هم به جای دایی مانند این است که دایی به درخشان پاس داده تا گل بزند...

هیچ اشکالی ندارد، بعضی مواقع مهاجمان برای هافبک ها موقعیت سازی می کنند و پاس گل می دهند؛ این یک تعامل دوطرفه است.

چرا چند ساعت پیش از آغاز تمرین به درفشی فر می آیید؟
چون انسان منضبطی هستم. من معتقدم پیش از آغاز تمرین باید قسمت های تمرین آماده باشد تا بازیکن بداند قرار است در تمرین چه کار کند. دوست ندارم دیرتر از بازیکن به تمرین بیایم و با عجله کارها را انجام دهم. دستیاران من پیش از تمرین وظایفشان را می دانند.

به عنوان سؤال پایانی، هدف شما در این فصل چیست؟
موفقیت پرسپولیس هدف اول ما است. ما می خواهیم به تیم های بالای جدول برسیم وقتی به آنها رسیدیم آن وقت به قهرمانی فکر می کنیم.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/56349
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
اولین نفری باشید که نظرش را ثبت می کند.
بازی های پرسپولیس

0-3

پرسپولیس

نفت و گاز گچساران

دوشنبه, 14 اسفند
ساعت 20:00

ورزشگاه : آزادی

داور : کیوان علی محمدی

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر گچساران کدام بازیکن بود؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 شهاب زاهدی 6
2 گئورگی گولسیانی 5
3 علی نعمتی 1
4 سعید صادقی 1
5 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
6 یاسین سلمانی 1
7 محمد عمری 1
8 امید عالیشاه 1
9 محمدحسین کنعانی‌زادگان 1
10 نبیل باهویی 1
11 عیسی آل‌کثیر 1
12 مهدی ترابی 1
نام بازیکن تعداد گل
نام بازیکن تعداد گل
1 سعید صادقی 2
2 امید عالیشاه 1
برنامه بازی ها

هفته 19 لیگ برتر

پنج‌شنبه, 17 اسفند

هوادار - ذوب آهن 17:20

جمعه, 17 آذر

ملوان - گل گهر 17:30
صنعت نفت - نساجی 17:40
مس رفسنجان - تراکتور 17:10
سپاهان - پیکان 17:20
شمس آذر - آلومینیوم 17:30
پرسپولیس - فولاد 17:30
استقلال خوزستان - استقلال 19:45

یک هشتم جام حذفی

دوشنبه, 14 اسفند

پرسپولیس 3 - 0 نفت و گاز گچساران 20:00

هفته 6 لیگ قهرمانان آسیا

سه‌شنبه, 14 آذر

پرسپولیس 1 - 2 الدحیل قطر 19:30
استقلال تاجیکستان 1 - 1 النصر عربستان 21:00
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 استقلال 18 16 39
2 پرسپولیس 18 11 36
3 سپاهان 16 17 31
4 تراکتور 17 11 31
5 گل گهر 18 11 30
6 ملوان 18 9 29
7 ذوب آهن 17 1 25
8 آلومینیوم 17 -2 25
9 شمس آذر 18 3 22
10 مس رفسنجان 18 -6 20
11 فولاد 18 -13 19
12 هوادار 17 -5 18
13 پیکان 18 -9 14
14 استقلال خوزستان 18 -11 12
15 صنعت نفت 18 -16 12
16 نساجی 18 -17 11
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 النصر عربستان 6 6 14
2 پرسپولیس 6 0 8
3 الدحیل قطر 6 0 7
4 استقلال تاجیکستان 6 -6 3

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال