ارتش سرخ دات کام

اخبار روزانه

شیری: اگر با «علی کریم ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 2 اظهار نظر

-

1 سال پیش

شیری: اگر با «علی کریمی» هم نسل نبودم ۱۰۰ بازی ملی داشتم

ارتش سرخ دات کام :
شیری: اگر با «علی کریمی» هم نسل نبودم ۱۰۰ بازی ملی داشتم
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران است از بدشانسی من بود که با او در یک زمان بازی می کردیم. اگر این اتفاق رخ نمی داد شاید الان ۱۰۰ بازی ملی داشتم.
مهدی شیری یکی از هافبک‌های تکنیکی دهه ۸۰ فوتبال ایران بود. هافبکی تکنیکی و خلاقی که حتی با النصر عربستان هم قرارداد بست اما نتوانست برای این تیم بازی کند. شیری یکی از معدود بازیکنانی بود که به عقده خیلی از کارشناسان به حقش در فوتبال ایران نرسید.
این بازیکن در گفت‌وگویی، به سوالاتی در مورد شروع فوتبالش، رفتنش به استقلال و ... صحبت‌هایی انجام داد که در زیر می‌خوانید:

*ابتدا از شروع فوتبالت صحبت کن.
از شهرم شیراز و تیم های پایه تیم دنما بودمک و پس از آن به برق امدم و از این تیم فوتبال حرفه‌ای من آغاز شد. بعد از برق برای گذراندن دوران خدمت به فجر رفتم. استقلال اهواز، استقلال تهران، صبا، گسترش فولاد، پرسپولیس هم بازی کردم.

*همه فوتبالیست ها می گویند از زمین خاکی. فوتبال تو از زمیزن خاکی شروع شد؟
اتفاقا نه. من از همان اول از زمین چمن کارم را آغاز کردم و در تیم دنا که بودم یک چمن عالی داشتیم و به همین خاطر این موضوع از نظر تکنیکی خیلی به من کمک کرد.

*بارها گفتی از کودکی پرسپولیسی بودی اما چه شد که به استقلال رفتی؟
من بازیکن استقلال اهواز بودم. شفیع زاده آن زمان مالک تیم بود و من را قرضی به استقلال تهران داد. یکسال در این تیم با امیر قلعه نویی کار کردم و با او خاطرات خوبی هم دارم. با این حال تنها پس از یک سال به استقلال اهواز و برق شیراز باز گشتم. حضورم در استقلال تهران به ناچار بود.

*تنها ایرانی هم بودی که با یک تیم عربستان قرارداد بستی و به النصر پیوستی.
سال ۸۶ در برق شیراز بازی های خوبی انجام دادم و حتی به تیم ملی هم دعوت می شدم. تیم النصر هم بازی من را دیده بود. مذاکرات با مدیر برنامه های من انجام شد. آنها قرارداد را ارسال کردند و من آن را امضا کردم. پس از ان به دوبی رفتیم و قرارداد رسمی بستیم. در آن زمان به خاطر مشکلاتی سیاسی که وجود داشت، تنها ۱۲ ساعت مانده به پروازم، سفر ایرانی ها به عربستان کنسل شد. به همین خاطر چون قراردادم رسمی بود، نتوانستم به تیم دیگری بروم.

*تنها ایرانی هم هستی که در یک پرونده فیفا به برتری رسیدی و النصر را محکوم کردی؟
طبق قراردادی که داشتیم شکایت کردیم و به همین خاطر چون قراردادم ۱۸ ماهه بود النصر محکوم شد باید این پول را پرداخت می کرد. بعد از آن هم به پرسپولیس آمدم و مبلغ قراردادم با پرسپولیس از آن مبلغ کم و سایر این مبلغ پرداخت شد.

*مبلغ آن هم در آن زمان بسیار زیاد بود. درست است؟
یک میلیون دلار قراردادم و ۲۵۰ هزار دلار هم آپشن تمدید بود که روی آن شکایت کردم.

*و سرانجام به پرسپولیس پیوستی.
بعد از النصر پیشنهادات زیادی داشتم و چون بازیکن آزاد بودم، بهترین فرصت را دیدم که به تیم محبوبم که سال ها آرزو داشتم برسم. توافقاتی انجام شد و به همین خاطر که پیراهن تیم محبوبم را بپوشم قید قرارداد سال دوم با النصر که ۷۵۰ هزار دلاربود، را زدم.

*در پرسپولیس شرایط چگونه بود؟
قراردادی که با پرسپولیس بستم از نظر مالی شاید کمتر از یک سوم قراردادم با النصر بود. با این حال خوشحالم به تیم محبوبم آمدم و بهترین سال های فوتبالی‌ام را تجربه کردم.

*خیلی‌ها معتقد بودند که همراه علی کریمی یکی از تکنیبکی ترین هافبک های فوتبال ایران بودی. اما به حقت نرسیدی.
این نظر لطف خیلی ها بود که من را با علی کریمی مقایسه می کردند. شاید به خاطر تکنیک ذاتی داشتم از نظر فنی به من فانتزی باز بودم. در فوتبال باشگاهی به آنچه می خواستم تقریبا رسیدم. از سال ۷۵ تا ۹۵ در فوتبال حرفه‌ای کشور بودم.

*از نظر ملی اما به حقت نرسیدی.
زمانی که به تیم ملی دعوت شدم، علی کریمی در آن پست بهترین بازیکن ایرانی و آسیا بود و تا سال‌ها از نظر فنی روی دست او کسی نخواهد آمد. او بهترین ایران بود و انتظاری هم نداشتم که بخواهم بازی کنم. بد شانسی من این بود که همزمان با علی کریمی فوتبال بازی می کردم و اگر چند سال دیر یا زود بازی میکرد شاید ۱۰۰ بازی ملی هم داشتم.

*اما یک بازی ملی در کنار علی کریمی در وسط زمین تیم ملی بازی کردی.
فیلم آن بازی موجود است. چه فوتبالی همراه علی کریمی بازی کردیم. با هم یکسری حرکات گل کوچیکی انجام می دادیم و خیلی بازی زیبایی از کار در آمد.

*بر خلاف تو برادرت اما خیلی زود به پرسپولیس پیوست.
مجتبی سال ۸۱ زمان علی پروین به تیم آمد و پس از آن وینگو سرمربی پرسپولیس شد. آن زمان من هم می خواستم به پرسپولیس بیایم که آن اتفاق رخ نداد. مجتبی در مجموع ۶ الی ۷ سال بازی کرد و زمان خود او برخی مسابقات کاپیتان تیم هم شد.

*زمانی که او پرسپولیس بود تو در استقلال بودی. با هم کری داشتید؟

بازی هایی که مقابل هم بازی می کردیم رو به روی او بازی می کردیم و همیشه با هم کری داشتیم اما من بزرگ تر بودم و او زورش به من نمی‌رسید.

*و در پایان فوتبالت هم به عنوان بازیکن به قشقایی شیراز رفتی.
من ۲ سال از فوتبال دور شده بودم و به کلاس های مربیگری رفتم. دوستانم در قشقایی بودند و یک روز رفتم سر تمرین این تیم تا دوستانم را ببینم. بدنم هم اماده بود. آن دوستانم هم زمانی که شرایطم را دیدند پیشنهاد دادند بیا کمک کن. من هم از این اتفاق استقبال کردم.

*و آن اتفاقات بازی با پرسپولیس در جام حذفی.
زمانی که قرعه پرسپولیس به ما خورد خوشحال بودم که یکبار دیگر می توانم تیم محبوبم را از نزدیک ببینم. آن بازی را هم در جو خوبی بردیم. برای من حال و هوای دیگری داشت. اگر پرسپولیس با تیم سوم خودش خودش هم می آمد ما نمی توانستیم آنها را ببریم اما تیم ما خیلی خوب بازی کرد. ان زمان سرمربی تیم نبود و من هم مربی بازیکن بودم و توانستیم یک بازی خاطرانگیز را رقم بزنم. من هم سعی کردم به عنوان بازیکن آنچه برای تیمم انجام می دادم را در زمین بگذارم.

*بازی مقابل تیم محبوبت را بارها تجربه کردی.
فوتبال حرفه‌ای همین است و خوشحالم همیشه عملکرد خوبی برای تیمم داشتم. در فوتبال همیشه باید جوری برای تیمت بازی کنی که انگار مقابل دشمنت قرار میگیری حتی اگر مقابل محبوب ترین تیمت بازی کنی.برخی از دوستان اما از آن برد سو استفاده کردند و کری می خواندند در شرایطی که اصلا آن بازی ربطی به آنها نداشت.

*به عنوان سوال پایانی. بعد از تو یک مهدی شیری دیگر هم به پرسپولیس آمد اما چندان عملکرد خوبی نداشت. ظاهرا عملکرد او باعث ایجاد مشکلاتی برای شما هم شده بود.
از زمانی که او در فینال لیگ قهرمانان آسیا خطای هند کرد توهین های زیادی را به خاطر تشابه اسمی به من می کردند . من هم سعی می کردم این افراد را آرام کنم چرا که خود من هم هوادار پرسپولیس بودم اما اوج این فحاشی ها بازی سوپرجام بود. من با دخترم در حال سپری کردن تعیطیلات بودم که سیل عظیمی از فحاشی در دایرکت به من شد. من هم آن استوری را گذاشتم. با وجود اینکه او از پرسپولیس رفت هنوز هم به اشتباه برای من فحاش ارسال می شود. با این حال برای آن مهدی شیری آرزوی موفقیت در تیم جدیدش را می کنم. از طرفی از گلزنی او من خیلی خوشحال شدم.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/148635
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
یداله قنواتی

0

4

1 سال پیش

آقای شیری عزیز تو هنوزم در قلب ما جا داری مثل خیلی ها نیستی که رنگ عوض کنی آرت ممنونیم


دکتر خلیلی

-4

3

1 سال پیش

ماشالله اعتماد به نفس

بازی های پرسپولیس

1-2

پرسپولیس

استقلال

چهارشنبه, 10 خرداد
ساعت 19:45

ورزشگاه : آزادی

داور : اشکان خورشیدی

نظرسنجی

بهترین بازیکن فصل پرسپولیس؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 مهدی ترابی 7
2 یورگن لوکادیو 6
3 سعید صادقی 6
4 گئورگی گولسیانی 6
5 محمد عمری 4
6 شیخ دیاباته 3
7 میلاد سرلک 2
8 سینا اسدبیگی 2
9 دانیال اسماعیلی‌فر 2
10 امید عالیشاه 1
11 مهدی عبدی 1
12 وحدت حنانوف 1
13 لئوناردو پریرا 1
14 عیسی آل‌کثیر 1
15 علی نعمتی 1
16 سروش رفیعی 1
نام بازیکن تعداد گل
1 گئورگی گولسیانی 4
2 عیسی آل کثیر 3
3 مهدی ترابی 2
4 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
5 سیامک نعمتی 1
6 وحید امیری 1
7 امید عالیشاه 1
برنامه بازی ها

هفته 30 لیگ برتر

پنج‌شنبه, 28 اردیبهشت

فولاد 2 - 2 آلومینیوم 18:00
نفت م.س 5 - 1 ملوان 18:00
ذوب آهن 3 - 3 هوادار 18:00
استقلال 7 - 1 تراکتور 18:00
پیکان 1 - 1 مس رفسنجان 18:00
گل گهر 0 - 1 صنعت نفت 18:00
مس کرمان 1 - 2 سپاهان 18:00
نساجی 0 - 4 پرسپولیس 18:00

فینال جام حذفی

چهارشنبه, 10 خرداد

پرسپولیس 2 - 1 استقلال 19:45
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 پرسپولیس 30 33 66
2 سپاهان 30 32 65
3 استقلال 30 30 62
4 تراکتور 30 8 52
5 مس رفسنجان 30 13 47
6 گل گهر 30 4 45
7 آلومینیوم 30 5 40
8 فولاد 30 2 40
9 ذوب آهن 30 1 36
10 هوادار 30 -10 33
11 پیکان 30 -16 28
12 ملوان 30 -19 27
13 نساجی 30 -18 26
14 صنعت نفت 30 -14 25
15 مس کرمان 30 -14 22
16 نفت م.س 30 -37 20

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال