ارتش سرخ دات کام

تحلیل ها

۸ دلیل برای اثبات برتری مرد بر ...

نویسنده : ارتش سرخ دات کام

-

نظرات : 14 اظهار نظر

-

1 ماه پیش

۸ دلیل برای اثبات برتری مرد برزیلی

۸ دلیل برای اثبات برتری مرد برزیلی
ارتش سرخ دات کام :
پرسپولیس قهرمان لیگ بیست‌وسوم شد؛ با دو مربی که به اندازه مساوی هدایت این تیم را در اختیار داشتند؛ یحیی گل‌محمدی در ۱۵ بازی دور رفت مرد اول نیمکت بود و اوسمار ویرا در ۱۵ بازی دور برگشت.

ویرا بارها و بارها به نیکی از یحیی یاد کرد و با این کار منش والای اخلاقی و صفت قدرشناسی خود را به رخ کشید. او روز آخر و در جشن قهرمانی نیز یحیی را از یاد نبرد؛ قبل از بازی گفت که با او چای خورده و بعد از بازی تیشرتی به تن داشت که عکس خودش و یحیی کنار هم بود.

اما اگر از این صفات انسانی بگذریم، در مقایسه فنی بین دو سرمربی سهم کدام یک در این قهرمانی بیشتر می‌شود؟ دلایل و مدارک نشان می‌دهند که باید کفه مربی برزیلی را سنگین‌تر بدانیم.

اولین دلیل این که همیشه در دنیای ورزش کسب عنوان قهرمانی سخت است اما حفظ آن به مراتب سخت‌تر چرا که رقبا شما را به چشم قهرمان می‌بینند و با شناخت و انگیزه کافی به مصاف شما می‌آیند تا با متوقف کردن شما برای خود اعتبار بخرند.

دلیل دوم به ملیت دو مربی برمی‌گردد. یحیی گل‌محمدی با پوست و گوشت و استخوان از جنس فوتبال ایران است و به عنوان بازیکن و مربی، تمام سطوح فوتبال را کار کرده و شناخت کاملی از همه چیز در این فوتبال دارد. اما مرد برزیلی از یک فرهنگ دیگر آمد و برای کسب تجربه و شناخت فوتبال ایران سال‌ها زمان لازم داشت.

مسئله سوم تفاوت مسابقات فوتبال در دور رفت با برگشت است. دور رفت تیم‌ها از هم شناخت ندارند و چون زمان زیادی تا پایان فصل باقی مانده، همیشه احساس می‌کنند فرصت جبران هست. بنابراین با سهل‌انگاری بیشتری بازی می‌کنند. اما دور برگشت دیگر تیم‌ها از یکدیگر شناخت پیدا کرده و دست هم را خوانده‌اند؛ نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت را تقویت کرده‌اند. در نقل و انتقالات زمستانی بازیکن می‌خرند و چون پای جام قهرمانی و یا حفظ سهمیه بقا در لیگ وسط است، تک تک امتیازات به جان آن‌ها بسته شده و به سختی می‌توان در یک بازی پیروز شد.

دلیل چهارم این است که یحیی خودش این تیم را بست. سال‌ها تفکر خود را به تیم تزریق کرده بود. بازیکنان چشم‌بسته مطابق میل او بازی می‌کردند اما مربی برزیلی باید همه چیز را از اول بازسازی می‌کرد؛ به خصوص که فلسفه فوتبال او با یحیی خیلی تفاوت داشت.

دلیل پنجم این‌که وقتی یک سرمربی استعفا می‌دهد یا تیمی اقدام به برکناری مربی می‌کند، یعنی چیزی بر وفق مراد نیست و کار خراب است؛ یعنی شرایط نه در حد نرمال و عادی یا در عدد صفر، بلکه به زیر صفر رسیده و بحرانی ست. در این وضعیت کسی که به عنوان جایگزین می‌آید کار به مراتب سخت‌تری دارد. البته که یک سری شرایط برای هر دو سرمربی مشترک و ثابت بودند. مثلا رقبای هر هفته یا فشار توقع از تیم بزرگ پرسپولیس یا حاشیه‌هایی که همیشه از سر و کول تیم‌های بزرگ بالا می‌روند. ما به این المان‌ها کاری نداریم چرا که برای هر دو وجود داشت. البته که حساسیت بازی‌های پایانی به مراتب بیشتر است!

دلیل ششم اعداد و آمار هستند. در پایان دور رفت یحیی گل‌محمدی از ۱۵ مسابقه ۳۰ امتیاز گرفته بود، ۸ برد، ۶ مساوی و یک باخت با ۱۹ گل زده و ۱۰ گل خورده و پشت سر استقلالِ ۳۲ و سپاهان ۳۱ امتیازی در رتبه سوم بود. اما ویرا دور برگشت از ۱۵ مسابقه ۳۸ امتیاز گرفت و رکورد تاریخ فوتبال ایران را شکست. او صاحب ۱۲ برد، دو مساوی و یک باخت شد، با ۲۶ گل زده و ۸ گل خورده که از هر نظر آمار بهتری نسبت به تیم یحیی بود، آن هم در دور سخت‌تر برگشت!

اما دلیل هفتم؛ پرسپولیس با اسمار به وضوح نمایش متفاوتی نسبت به زمان یحیی داشت. البته که گل‌محمدی هم فصل قبل هر هفت مسابقه بهار ۱۴۰۲ را برد و قهرمان شد، کاری که اوسمار در سال ۱۴۰۳ تکرار کرد اما سوای نتیجه، نمایش آن‌ها با یکدیگر زمین تا آسمان فرق داشت. پرسپولیس ویرا در تمام بازی‌های دور برگشت و فارغ از نام حریف یا مکان مسابقه و نتیجه‌ای که در آن لحظه وجود داشت، بعد از هر گل هم حمله کرد. در همین مسابقه حساس آخر مقابل مس و بعد از زدن گلی که در دقیقه ۸۶ قهرمانی پرسپولیس را مسجل کرده بود، بهترین فرصت مسابقه توسط عیسی آل‌کثیر از دست رفت. او تک به تک را مقابل دروازه حامد لک نزد.

در تمام طول این فصل پرسپولیسی‌ها بعد از زدن هر گل به جای شادی، به سراغ توپ درون دروازه رفته و می‌خواستند سریع‌تر بازی را دوباره آغاز و به گل‌های بعدی برسند. آن‌ها کاری به نتیجه و حریف نداشتند و فقط برای گل‌زنی و بازی تهاجمی تلاش می‌کردند. اما همه به یاد داریم که در زمان یحیی پرسپولیس به پیروزی‌های حداقلی راضی بود. بعد از زدن یک گل به سمت بستن بازی و حفظ نتیجه می‌رفت و اتفاقا برای او هم فرقی نداشت که تیم حریف کدام باشد و بازی در کجا برگزار شود؛ درست روش این فصل جواد نکونام و مخالف روش ویرا!

و دلیل هشتم نحوه استفاده از امکانات و ابزارهای دست سرمربی است که ویرا کاملا متفاوت و بهتر از گل‌محمدی از آن استفاده می‌کرد. طراحی تمرینات در زمان یحیی هم با او بود اما انتخاب ترکیب اصلی، بازی‌خوانی و تعویض‌ها در جریان بازی‌ها تفاوت ویرا با گل‌محمدی را نشان می‌داد. در بازی پرسپولیس مقابل استقلال خوزستان او یک هافبک دفاعی را به قلب دفاع برد تا کنعانی‌زادگان را به خط حمله بفرستد. تغییر تاکتیکی درون بازی که جواب داد و اتفاقا در بازی برابر مس هم دوباره همین کار را تکرار کرد. یا شاید در آن هیجان و هیاهوی مسابقه کمتر کسی متوجه شد که به میدان آمدن علی نعمتی برای چه بود؛ او نعمتی را به قلب دفاع کنار گولسیانی فرستاد تا کنعانی‌زادگان جلو برود و دیدیم که اتفاقا باز هم یک مدافع برای پرسپولیس گل زد!

مجموعه این دلایل نشان می‌دهد که قهرمانی حق مرد برزیلی و پرسپولیس بود و سهم ویرا در این قهرمانی بیشتر از یحیی گل‌محمدی است. اگرچه او کاملا درست گفت و یحیی نیز به عنوان عضوی از خانواده این فصل پرسپولیس در این قهرمانی سهیم بود.


لینک کوتاه : https://arteshesorkh.com/p/160292
نظرت رو بنویس
از حروف انگلیسی استفاده نکن
در حال حاضر فقط کاربرانی که در سایت ثبت نام کرده باشند میتوانند نظر ثبت کنند.
جهت ثبت نام میتوانید اینجا کلیک نمایید.
رسول کاکی

0

0

3 هفته پیش

تیم یحیی دفاع اتوبوسی بود


قرمزته

-1

1

4 هفته پیش

قیاس کردن دو نفر بدون در نظر گرفتن شرایط و ابزاری که در اختیار دارند کار اشتباهی است .
اینکه تیم زمان اوسمار روون تر بازی می‌کرد و تیم تو خیلی از بازی ها موقعیت های فراوون گلزنی داشت کاملا درسته .
ولی ...
۱_ تو زمان اوسمار ، ۴ بازیکن خوب جذب شدند( اورونوف ، عبدالکریم، خدابنده لو ، عیسی ) ،
مخصوصا تو پست مهاجم و دفاع چپ ما چندین سال بود که نتونسته بودیم بازیکن خوب و مورد انتظار کادر فنی رو جذب کنیم .
۲_ وقتی یه تیم یه موفقیت کسب میکنه ، حاصل یه کار تیمی است ، نمیشه قهرمانی رو فقط پای اوسمار نوشت .
مطمئنا تجارب زیادی که یحیی از لیگ ایران داشته و در اختیار اوسمار گذاشته ، بعلاوه کادر فنی ای مثل سید جلال ، افشین خان و ... که هر کدوم چندین سال سابقه درخشان تو فوتبال ایران دارند
تو موفقیت اوسمار بی تاثیر نبوده .
۳_ اینکه بعضی ها خیلی ناجوانمردانه میگن تیم یحیی قشنگ و دلچسب فوتبال بازی نمی‌کرد و ...
واقعا آدم رو تحت تاثیر قرار میده
یعنی آنقدر حافظه کوتاه مدت ملت خرابه
اولا : یحیی از پدیده به پرسپولیس اومد ، و یکی از دلایلی که هواداران دوست داشتند یحیی به پرسپولیس بیاد به خاطر سبک بازی خوب و فوتبال شناور پدیده بود که یحیی بعد از چند سال کار تونسته بود باعث پیشرفت فوتبالی و جدولی اون تیم بشه .
دوما : سال اول که با یحیی نائب قهرمان آسیا شدیم رو یادتون بیاد
تیم چه بازی های چشم نوازی بازی می‌کرد
یا اون سال که به خاطر کرونا بازی ها به صورت متمرکز تو هند برگزار میشد
یادتون بیاد تیم چه بازی های چشم
نوازی می‌کرد
فقط تفاوت اون موقع با زمان های دیگه این بود که
اون زمان بازیکنان مورد نظر یحیی و کادر فنی جذب شده بودند ولی مابقی فصول یحیی رو مجبور می‌کردند به اولویت های پنجم و ششمش برای هر پست قناعت کنه .
بعلاوه مابقی شرایط مثل پرداختی به بازیکنان ، زمین تمرین و ... هم اون زمان شرایط بهتری داشت .
۴_ فراموش نکنیم اوسمار اگه تونست پرسپولیس رو قهرمان کنه ، به خاطر این بود که کنار بزرگانی مثل یحیی ، افشین و سید جلال و ... کار کرد و از کمک های اونها استفاده کرد .
این رو گفتم که بدونید که باز هم فاز خارجی پرستی تون گل نکنه
و فکر نکنید خارجی ها تخم دو زرده می‌کنند و ایرانی ها نمی‌تونند .
یادمون نره تو فوتبال ایران حدود ۹۰ درصد خارجی هایی که اومدند موفق نبودند .
تو همین پرسپولیس ، مربیان بزرگی مثل : دنیزلی ، کرانچار ، ژوزه و ... اومدند ولی نتونستند مثل بعضی از ایرانی ها نتیجه بگیرند .
فوتبال ایران شرایط خاص خودش رو داره
یه ایرانی بیشتر میتونه با این شرایط کنار بیاد و تو این شرایط کار کنه .
یکی از دلایلی هم که برانکو تو پرسپولیس موفق شد به خاطر این بود که چندین سال
تو ایران کار کرده بود و بعد اومد پرسپولیس .
ما پیشکسوتانی که شایسته نشستن روی صندلی مربیگری پرسپولیس باشند کم نداریم
کسانی مثل : یحیی ، دایی ، کریم باقری ، مهدوی کیا ، هاشمیان ، تارتار و ...
فقط باید بهشون اعتماد بشه و شرایط و ابزار مورد نظرشون رو فراهم کنند .
۵_ به نظرم ، تو شرایط فعلی بهترین شخص همون یحیی است .
به شرطی که کادر خوبی مثل کریم ، هاشمیان و مهدوی کیا کنارش باشند بعلاوه یکی دو دستیار خارجی خوب .
از همه مهم تر شرایط مورد نظرش رو هم حتما باید براش جور کرد و مخصوصا اون بازیکنانی کا مد نظرش هستند حتما جذب بشن .


مفتول کالا

0

1

1 ماه پیش

مفتول کالا قهرمانی پرسپولیس را به مردم پرسپولیسی کشور تبریک میگوید.


مهرداد

-2

3

1 ماه پیش

یحیی مربی خوبی بود اما این اواخر حواسش همه جا بود به جز زمین چمن ... مربی که تمرکز نداشته باشه نمی تونه موفق باشه


محمد

-3

2

1 ماه پیش

ببینیم ۳ گانه میراه معلوم میشه از یحیی بهتره


Abbas

-2

2

1 ماه پیش

مقایسه شما رو قبول ندارم یحیی رو استفا دادند در ضمن اگر 3 بازیکن نیم فصل نبودن که هر سه فیکس بازی کردن و 30 درصد تیم بودن بیشترین تاثیر رو تو موفقیت اسمار داشت ، تیم در نیم فصل دوم در کار پرسینگ و تصاحب سریع توپ ضعیف تر عمل میکرد دلیلش گل خورده بیشتر ،به نظر من اگر ال کثیر جدا نشده بود نتایج نیم فصل خیلی فرق میکرد ،
کسی منکر توانایی اسمار نیست ولی فشارهای روی یحیی را نداشت، یحیی هم عیوب خودش رو داشت ولی توایران مرغ همسایه غازه مخصوصا اگر خارجی باشه ، اجازه بدین یک فصل بره جلو بعد قضاوت منصفانه کنیم


طوفان

0

6

1 ماه پیش

تیم یحیی چهار سال بهترین خط دفاعی با جامهای زیاد ثابت کرده کیسه سوز


طوفان

0

3

1 ماه پیش

یادمان نرود گلات که یحیی امپراتور آورده غریبه پرست اینقدر هم خوب نیست اوسمار هرچه بالاتر بره شاگرد یحیی است خودش میدونه ولی هوادار نه


Nima

-2

1

1 ماه پیش

آقا من از یه چیزی خیلی میترسم اونم بازیکن سالاریه!که تو تیم اوسمار موج میزنه نمونش رفیعی که اوسمارو اورد سرکار و ریگی ک سوگولیشه


سرخدل عاشق

-1

5

1 ماه پیش

یحیی گل‌محمدی مربی ای با ذهنیت منطقی و محتاطانه بود حفظ توپ تیمش خوب بود در حدی که بعضی وقتا یادش میرفت هدف اصلی بردن و گل زدنه نه کارهای ترکیبی...اوسمار ذهنیت قوی تر و میل بردن و جنگیدن بیشتری داره ولی تیمش احساسی و بی محابا بازی میکنه با اینکه تماشاگر پسنده ولی تیمش تعادل نداره تو دفاع دستپاچگی و عدم تمرکز موج میزنه چون دوندگی و پرس و سختگیری رو نداره تقریبا اوسمار به سبک دنیزلی تیمش بازی میکنه هجومی و تماشاگر پسند و متزلزل تو دفاع یادمه یه بازی با پیکان پرسپولیس سه چهار تا خورد نیمه دوم آنقدر حمله کرد سه تا زد دو سه دقیقه اگه مونده بود دو تا دیگه میزد به هر حال اگه بمونه باید فکری به حال حفظ نتیجه و سبک خط دفاعیش بکنه سه گل خوردن از تیم ته جدولی و گلهای مفت بازی با آلومینیوم ایراد بزرگیه البته اوسمار باید نشون بده ستاره هم میتونه بسازه و رو کنه


m.j.as.13

0

8

1 ماه پیش

سه تاا از کارایی ویرا رو واقعا دوس داشتم . یکی اینکه دیگه صادقی رو فیکس نذاشت . دوم اینکه از تعویض کردن ترس نداشت و سوم اسم بازیکن براش مهم نبود


عبدالحلیم محمدی

-1

3

1 ماه پیش

واقعا مربی خوبی هست....مربی با تاکتیک..با اخلاق.. بنظرم بعد از برانکو ایوانکوویچ...اوسمار یکی از بهترین مربیان خارجی پرسپولیس باشه


(Ali_Parvin)

-1

8

1 ماه پیش

نمیشه منکر برتری سبک جسورانه اوسمار نسبت به آقایحیی شد .. اما دست خالی یحیی رو هم بگیریم در نظر.. ضمن اینکه دو قطبی یحیی اوسمار اصلا جالب نیست خصوصا که اوسمار نشون داده تعامل و احترام بالایی نسبت به یحیی داره.. همین فضا هم باید توی جامعه هواداری حکم فرما باشه.


hasannejadhe

0

8

1 ماه پیش

خیلی ها از تعویض های اوسنار ناراحت میشدن بدون اینکه بدانند دلیلش چیست برای این تعویض ها

بازی های پرسپولیس

0-1

پرسپولیس

مس رفسنجان

شنبه, 12 خرداد
ساعت 19:00

ورزشگاه : آزادی

داور : امیر عرب براقی

نظرسنجی

موافق جدایی ستاره‌هایی که ارقام نجومی از باشگاه طلب می‌کنند هستید؟

گلزنان برتر پرسپولیس
نام بازیکن تعداد گل
1 عیسی آل‌کثیر 7
2 گئورگی گولسیانی 6
3 شهاب زاهدی 6
4 محمدحسین کنعانی‌زادگان 6
5 اوستون ارونوف 6
6 مهدی ترابی 2
7 دانیال اسماعیلی‌فر 2
8 علی نعمتی 1
9 سعید صادقی 1
10 مرتضی پورعلی‌گنجی 1
11 یاسین سلمانی 1
12 محمد عمری 1
13 امید عالیشاه 1
14 نبیل باهویی 1
15 مسعود ریگی 1
نام بازیکن تعداد گل
1 عیسی آل‌کثیر 3
2 مهدی ترابی 1
3 دانیال اسماعیلی‌فر 1
4 اوستون ارونوف 1
نام بازیکن تعداد گل
1 سعید صادقی 2
2 امید عالیشاه 1
برنامه بازی ها

هفته 30 لیگ برتر

شنبه, 12 خرداد

پیکان 0 - 2 استقلال 19:00
استقلال خوزستان 3 - 1 هوادار 19:00
ملوان 1 - 1 آلومینیوم 19:00
صنعت نفت 0 - 3 تراکتور 19:00
گل گهر 1 - 2 ذوب آهن 19:00
سپاهان 4 - 1 شمس آذر 19:00
پرسپولیس 1 - 0 مس رفسنجان 19:00
نساجی 0 - 1 فولاد 19:00

یک هشتم جام حذفی

جمعه, 07 اردیبهشت

آلومینیوم 4(6) - 4(5) پرسپولیس 18:15

هفته 6 لیگ قهرمانان آسیا

سه‌شنبه, 14 آذر

پرسپولیس 1 - 2 الدحیل قطر 19:30
استقلال تاجیکستان 1 - 1 النصر عربستان 21:00
جدول مسابقات
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 پرسپولیس 30 27 68
2 استقلال 30 25 67
3 سپاهان 30 27 57
4 تراکتور 30 21 56
5 ذوب آهن 30 0 42
6 ملوان 30 5 41
7 شمس آذر 30 0 39
8 آلومینیوم 30 -7 38
9 گل گهر 30 2 36
10 مس رفسنجان 30 -5 35
11 نساجی 30 -9 29
12 هوادار 30 -17 29
13 فولاد 30 -20 29
14 استقلال خوزستان 30 -11 28
15 پیکان 30 -13 27
16 صنعت نفت 30 -25 21
رده نام تیم بازی تفاضل امتیاز
1 النصر عربستان 6 6 14
2 پرسپولیس 6 0 8
3 الدحیل قطر 6 0 7
4 استقلال تاجیکستان 6 -6 3

ارتش سرخ

Perspolis

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

هواداران پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

باشگاه پرسپولیس

فوتبال

فوتبال